Верховна Рада погодила механізм відшкодування за зруйноване житло на деокупованих територіях України. Процес розпочнеться у травні. Дії для тих, хто втратив квартиру чи будинок, відрізняються.
В Україні понад 330 тисяч сімей залишились без житла. Стільки повідомлень зареєстрували на державній платформі "Дія". Ця кількість у ході воєнних дій зростатиме. Парламент ухвалив закон, який упорядкував механізм отримання компенсацій за зруйноване житло.
Власник приватного будинку має вибір – отримати компенсацію на його відновлення або сертифікат на купівлю житла. Йдеться не про готівку, а кошти на спеціальному рахунку з режимом витрачання. Їх можна витрачати на будівельні матеріали чи будівельні роботи. Коди на рахунку забороняють використовувати гроші на інші потреби.
Власники зруйнованих квартир може отримати сертифікат на квадратні метри в тій же кількості в будь-якому регіоні на власний розсуд. Це може бути житло на вторинному ринку чи новобудова. Спершу українці мають обрати об'єкт, держава заплатить за квартиру суму, вказану в отриманому сертифікаті.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Об'єм житла, яке було зруйноване під час бойових дій, – понад 22 млн кв. м. Влада не встигає обробляти заявки. Максимальні пошкодження нерухомості зафіксовано у Київській, Донецькій та Харківській областях.
Щоб розпочати видачу компенсації, слід упорядкувати процес фіксації ушкодження – за місцевих органів влади з'являться спеціальні комісії. Вони мають протягом 30 днів обстежити приміщення та надати висновок про його стан, щоб не затягувати роботу.
Компенсації виплачуватимуть після того, як уряд визначить, як розраховуватиме вартість 1 кв. м. Планують враховувати регіон та рік будівництва. Підготовча робота займе щонайменше два місяці.
Заяву можна буде подати через "Дію" – у розділі "Ушкоджене майно".
Українці без смартфонів зможуть оформити звернення у ЦНАПах чи Центрах соцзахисту. Заява має бути підтверджена органом місцевої влади, після чого сформують реєстр пошкодженого житла.
Насамперед компенсацію виплачуватимуть сім'ям військовослужбовців, багатодітним сім'ям та українцям з інвалідністю. Відшкодування розпочнеться у травні і триватиме три роки після скасування військового стану.
Нагадаємо, скільки коштує оренда однокімнатних квартир у різних регіонах України.