Українські біженці у Польщі масово втрачають статус тимчасового захисту UKR після поїздки на Батьківщину. У багатьох випадках це відбувається незалежно від часу відсутності країни, яка їх прийняла.
Українців часто реєструють на кордоні як туристів, тому вони позбавляються всіх пільг у Польщі. Як повідомляє Ukrayina.pl, про це стало відомо на прикладі кількох українок, які за сімейними обставинами виїжджали до України. Коли вони повернулися, їх внесли до бази як туристок, а не біженок.
Українські біженці змушені робити спроби поновити документи у відповідних соціальних установах. У найскладнішому становищі опиняються наші співвітчизниці, які перебувають у Польщі з дітьми. У них забирають виплати 500 злотих на місяць, а медичні установи перестають приймати. В Управлінні соціального страхування (ZUS) їм пропонують чекати.
У чому головна проблема українських біженців у Польщі
Причина такого стану справ – у реєстрах Прикордонної служби. Омбудсмен з прав людини Марцін Вячек повідомив, що останнім часом надходить багато скарг щодо втрати статусу тимчасового захисту.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Він зазначив, що українці автоматично втрачають статус UKR після прикордонного контролю на виїзді з Польщі. Прикордонники реєструють дату виїзду, але не дату повернення – і біженцям важко довести, що вони менше ніж 30 днів перебували за межами Польщі. Їх при поверненні не просять показати електронний документ diia.pl, який захищає від втрати UKR. У паспортах наших земляків ставлять їсти лише один штамп – про виїзд.
Прикордонники перестали ставити другий друк, коли у додатку mObywatel з'явився електронний паспорт для українця. За словами українців, демонстрація програми не вирішує проблему. Вони зазначають, що деякі прикордонні пункти реагують миттєво, але є й такі, які не змінюють статусу у реєстрі навіть після восьми звернень.
Вячек звернув увагу на такі дії прикордонників. Ось чому біженці отримують кошти, не знаючи, що більше не мають права на це, а потім змушені повертати допомогу.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що українським біженцям у Польщі відновили виплати від німецького фонду.