Енергетична криза в Україні може посилитися ще серйознішими проблемами. Країні загрожує продовольча криза, зростала ціна на соціально значущі продукти вже побила всі рекорди, але далі може бути ще гірше...
Академік, віце-президент Національної академії аграрних наук України Ануш Балян розповіла про тривожну тенденцію, яка вже чітко простежується в державі.
"Зростання цін на продукти першої необхідності у роздрібній мережі має тривожну тенденцію. Адже виробникам через енергетичну кризу доводиться підвищувати ціни, і деякі грають на спекулятивних опціях. За даними офіційної статистики, в Україні подорожчала низка соціальних продуктів, таких як крупа, макаронні вироби , борошно та хліб", - попереджає експерт.
Хліб найпопулярніших сортів в Україні зріс у ціні майже на чверть, крупи подорожчали більш ніж на 17,5%, а рис – на 28%. Вартість цукру у розпал сезону цукроваріння злетіла на третину, а за десяток курячих яєць українському споживачеві доводиться платити до 50 гривень. Соняшникова олія подорожчала на 67%.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Однак справжнім ціновим лідером став продукт, який звик вважати українським національним надбанням — сало. Перехід свиноферм на м'ясні породи спричинив стрімке зростання вартості соціальної закуски. На ринках столиці найдешевше сало коштує 170-180 грн/кг, а найкращі сорти – 350 грн /кг. І це - незважаючи на рекордний імпорт дешевої свинини з Європи, що досяг понад 6 тисяч тонн", - зазначила Ануш Балян.
Підвищення цін на м'ясо та сало спричинило зростання цін на ковбасні вироби, які вже додали в ціні близько 104%. При цьому на тлі рекордного подорожчання Україна вивозить за кордон цілу низку вітчизняних харчових продуктів, що, у свою чергу, призводить до підвищення цін на внутрішньому ринку. Понад 90% українського меду вирушає на світовий ринок, 10% для внутрішнього споживача, що залишилися, це мізерно мало, тому ціни на мед цього року досягли 400 грн/л.
Підвищення тарифів на енергоносії та диспропорція на ринку може призвести до виникнення продовольчої кризи в країні, впевнена Ануш Балян. Експерт попереджає, що аграрії України стурбовані тим, щоб на тлі енергетичної кризи та зриву опалювального сезону майбутня зима може виявитися не лише холодною для українців, а й голодною.
Нагадаємо, Україна відправляє на експорт майже весь урожай зерна, в країні залишається лише кормова та низькосортна пшениця. Це призведе до того, що хліб стане низької якості та значно подорожчає.