Українців попередили про нове зростання цін на харчові продукти. Подорожчають як соціально значущі товари, так і ті, які зазвичай використовуються для приготування святкових страв. На тлі передноворічного ажіотажу очікується продуктовий дефіцит.
Щодня витрати українців на їжу збільшуються. Незважаючи на те, що аграрії у 2021 році зібрали добрі врожаї зернових, овочів та фруктів, ціни на ринку продовжують зростати. Головна причина підвищення вартості продуктів харчування – зростання тарифів на енергоносії. Про це розповів аналітик Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін.
"Зараз триває період цукроваріння, де активно використовується енергоносій. Якщо енергоносій у чотири рази дорожчий, ніж минулого року, цукор буде дешевшим? Соняшникова олія, курятина — все це використовує енергоносії і все це дуже подорожчало", – констатував експерт.
За словами Пендзіна, в Україні щомісячно в середньому на 2% дорожчатиме хліб. Ціни на сало і м'ясо і так вже досягли рекордних цінових показників, але це ще не межа, вартість м'ясної продукції продовжить зростання, оскільки подорожчали ще й корми для тварин. До кінця 2021 року в Україні також подорожчає олія.
Директор аудиторської компанії Михайло Крапівко прогнозує, що на внутрішньому українському ринку у передсвятковий період може бути створено штучний дефіцит товарів. На думку експерта, українці почнуть масово скуповувати продукти харчування, які використовуються для страв на святковий стіл – м'ясо, риба, майонез, курячі яйця, овочі, фрукти, солодощі. Це спричинить зростання цін на всі популярні групи продуктів у діапазоні 5-15%.
"Це обґрунтовано економічним принципом. Перед будь-якими святами підвищений попит на певні товари, продукти харчування. А коли попит збільшується, з'являється можливість збільшити вартість, тому що економіка інформаційна, і будь-яка інформація про підвищений попит завжди породжує зростання ціни. Це закономірно, так у нас відбувається щороку", – зазначив Михайло Крапівко.
Українцям рекомендують якомога вже зараз починати запасатися продуктами харчування для святкового застілля. Наприклад, м'ясо та сало, а також риба можуть кілька місяців зберігатися в морозильній камері, м'ясна та овочева консервація – у темній прохолодній коморі, там же можна тримати коренеплоди, крупи, цукор.
Нагадаємо, раніше експерти попередили українців про можливе виникнення продовольчої кризи, яка прийде слідом за енергетичною.