В уряді розглядають варіанти підвищення тарифів на електроенергію. Це пов'язано з кількома причинами, одна із яких – необхідність ремонтів критичної інфраструктури, зруйнованої окупантами.
В Україні під час війни накладено мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги. Держава має до наступного опалювального сезону відновити об'єкти, пошкоджені або знищені російськими загарбниками під час ракетних атак.
Голова Нацкомісії з регулювання енергетики Костянтин Ущаповський нагадав, що рашисти зруйнували об'єкти генерації, лінії електромереж, підстанції та обладнання.
"Фактично ми маємо виконати великий обсяг робіт як на теплових станціях, так і на тепловій генерації. На підстанціях "Укренерго", щоб і влітку, і наступного сезону забезпечити подачу електроенергії у всі будинки без введення будь-яких лімітів", - зазначив експерт .
Зазначено, що ремонти коштуватимуть мільярди гривень, а міжнародна допомога партнерів не може покрити витрати. Теоретично вони повинні включатися до тарифів, проте вони не переглядалися з 2017 року. Українці платять по 1,68 грн за кіловат електроенергії, як і до війни.
Ущаповський вважає, що слід продумати, як відшкодовувати новий тариф незахищеним верствам населення.
У Кабміні створили кілька робочих груп, які розглядають варіанти перегляду тарифів. Вони пропонують модифікацію системи субсидій, градацію тарифів, залежно від обсягів споживання – близько десятка різних варіантів. Міністерство соціальної політики також підключено до обговорення.
"Думаю, що розгляд триватиме місяць-два, а потім виходитимемо з пропозицією", – уточнив голова НКРЕКУ.
Остаточне рішення щодо підвищення тарифів для населення ухвалить уряд.
А ось із тарифами для бізнесу – інша історія. Під час перебоїв з електроенергією компанії використовували альтернативні джерела – генератори, або закуповували ресурс за кордоном. В обох випадках світло коштувало для них набагато дорожче. Зараз кіловат електроенергії обходиться малому бізнесу приблизно в 5,5 грн.
"Війна нас багато чому навчила. Ми готові платити справедливу ціну. Але ціна має бути справді справедливою", – цитує фахівця ТСН.
Зазначається, що подорожчання може відрізнятися залежно від регіону та бути поетапним. Цим процес обіцяють зробити максимально прозорим.