Збанкрутують через війну і блекаут: стало відомо, скільки банків не впораються з кризою

Багато українських банків можуть сильно постраждати через економічну кризу, спричинену війною. Стало відомо, скільки фінансових установ ризикують збанкрутувати через бойові дії та блекаут.

Збанкрутують через війну і блекаут: стало відомо, скільки банків не впораються з кризою - today.ua

Виявляється, на межі руйнування 20 із 68 банків. Справа в тому, що обслуговування клієнтів в умовах відключення електроенергії обмежене. До того ж воно призводить до зростання обсягу непрацюючих кредитів, оскільки бізнес-клієнти змушені також скоротити роботу або зовсім її припинити. В результаті компанії затримуватимуть виплати за кредитами. Зростання проблемної заборгованості вплине на доходи банків та їх потребу у капіталі.

Асоційований експерт CASE Україна Євген Дубогриз зазначив, що банки мають ризики бізнес-моделі та ліквідності – вони побоюються відсутності грошей для розрахунків із вкладниками. Є високий ризик того, що установи не зароблятимуть стільки, щоб покрити операційні витрати.

Збанкрутують через війну і блекаут: стало відомо, скільки банків не впораються з кризою

У системі достатній рівень ліквідності у системі, але економісти відзначили слабкі банки, які в майбутньому можуть бути визнані неплатоспроможними та виведені НБУ з ринку. Це можуть бути банки з низькою операційною ефективністю.

"Ті, які мають CIR (Cost to Income Ratio - співвідношення операційних витрат до операційних доходів) за підсумками 9 місяців більше 75%. Таких аж 20 із 68. Навряд чи вони всі під загрозою виведення з ринку. Але точно з підвищеним ризиком", – пояснив Дубогриз.

Збанкрутують через війну і блекаут: стало відомо, скільки банків не впораються з кризою

Очікується, що у першій половині 2023 року будуть нові банкрутства. Глава Юнекс Банку Іван Світек повідомив, що з українського ринку можуть вивести до 20 банків.

"Якщо ми хочемо швидко вийти на стабільний економічний розвиток після перемоги у війні, нам конче необхідно зберегти банківську систему. Цілком можливо, що в результаті з ринку підуть до 20 фінустанов, але допустити великих втрат не можна", - цитує Світека "Фокус".

Більшість банків продовжує працювати у період регулярних відключень світла, проте робота банкоматів обмежена. Стало відомо, як зняти гроші в інший спосіб.

ДЖЕРЕЛОФокус