“Не подобається – йди гуляй“: трудові права українців кардинально змінили під час війни

Автор: Леся Ловіцька

Новий закон різко обмежив трудові права українців. Наразі більшість роботодавців має право оформляти індивідуальні договори. Вони значно спрощують як прийом працювати, так і звільнення. При цьому можна запроваджувати ненормований робочий день та особливі умови зайнятості.

“Не подобається – йди гуляй“: трудові права українців кардинально змінили під час війни  - today.ua

Нововведення торкнулися підприємств, у яких працюють до 250 чоловік. Це фактично більшість компаній. Українці під час війни стали більш вразливими щодо роботи. Тепер їм можуть повідомити про звільнення без причини та згоди профспілки (якщо така є на фірмі).

Автором законопроекту стала депутат Галина Третьякова, яка очолює комітет із питань соцполітики. Депутат у пояснювальній записці вказала, що завдяки новому закону значно спрощується регулювання. Наразі роботодавцю не потрібно оформлювати багато документів.

Колишній міністр соцполітики Андрій Рева вважає, що наразі ніщо не заважає компаніям нав'язувати працівникам погані умови праці. Працівників просто ставлять перед фактом.

Популярні зараз

Шмигаль зробив заяву щодо подальшого фінансування пенсій та соцвиплат в Україні

“Податок на Forbes“: доларових мільярдерів хочуть змусити віддати 2% від їхніх статків

В Україні починається масовий перерахунок субсидій: що зміниться

У квітні на виплату пенсій виділено меншу суму коштів, ніж у березні: названо причину скорочення фінансування

"Не подобається – йди гуляй. Винятки робили тільки для кращих людей, і ці винятки ніяк не порушували закон. Основну масу людей захищав закон. Закон змушував роботодавців хоча б вдавати, що дотримуються закону. Тепер – ні. Держава самоусунулась", - зазначив спеціаліст.

Рева визнає, що роботодавці і раніше нав'язували погані умови праці, але це вважалося незаконним. Зараз ситуація "спростилася". Примітно, що новий закон діятиме лише на період воєнного стану.

У пояснювальній записці до документа зазначено, що трудові відносини в Україні регулюються застарілим Кодексом законів про працю, розробленим у радянських умовах та прийнятим у 1971 році. Нині ж у країні ринкова економіка, і багато що змінилося.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

“Не подобається – йди гуляй“: трудові права українців кардинально змінили під час війни Експерти нагадують, що в Україні до кінця війни та в перші місяці після неї буде критична ситуація в економіці. Вона вплине на ринок праці. Робочі місця залишаться у професіоналів, без яких роботодавці не зможуть обійтися. Звільнені ж будуть змушені адаптуватися до нових правил та розглядати можливість перекваліфікації.

Нагадаємо, що в Україні можна розраховувати на високу зарплату і без досвіду роботи – під час війни є цікаві вакансії.