Українці, яких мобілізують, мають пройти військово-лікарську комісію, а згодом – спеціальну підготовку. Однак це в теорії, а на практиці деяких чоловіків відразу відправляють на фронт, де вони ризикують загинути. Стало відомо, що робити у такому випадку.
Юрист Андрій Новак прокоментував трагічну загибель на фронті мобілізованого тернополянина Богдана Покитко. Чоловіка вбили російські окупанти лише через місяць після вручення йому повістки. Адвокат заявив, що українці, яких без проходження необхідної підготовки відправляють на передову, мають звертатись до командування своєї військової частини. Якщо вони стикаються з ігноруванням своїх законних вимог, потрібно звертатися до Генштабу та Міністерства оборони.
Правозахисник пояснив, що документів, які нормують знання та навички військовослужбовців, немає у публічному доступі.
"Скоріш за все це під грифом ДСП — для службового користування. Ми, звичайні громадяни, не можемо цих документів побачити", - пояснив Новак.
Адвокат наголосив, що трагедія з Покитком не поодинока, він чув багато таких історій під час війни. Андрій Новак пояснив українцям, як діяти в подібній ситуації.
"Одразу писати рапорт на командира військової частини або на командира центру комплектування, щоб відправили на полігон, на підготовку. Якщо ж не відправляють, то скаржитися до ВСП — військової служби правопорядку, військової прокуратури, Генштабу, Міноборони. Писати скарги, що вас без підготовки відправляють служити на передок", - цитує експерта ТСН.
Нагадаємо, що 33-річний тернополянин Богдан Покітко був призваний до ВСУ лише через місяць після мобілізації. Чоловік отримав повістку на зупинці громадського транспорту. В українця не було досвіду служби в армії.
Менш як за місяць його відправили без підготовки на фронт. Мобілізований пробув на передовій близько п'яти діб та загинув під час обстрілу. Прокуратура порушила кримінальне провадження за фактом недбалості.
Раніше повідомлялося, що чоловіки в Україні можуть під час мобілізації виїжджати за кордон за кількох умов.