На валютному ринку України склалася ситуація, при якій будь-який варіант подальших подій буде негативним. Якщо НБУ ніяк не регулюватиме курс національної гривні по відношенню до долара США, то будуть вкрай незадоволені експортери. Але якщо регулятор втрутиться, то в країні може різко прискоритися інфляція.
В середині літа 2021 року гривня почала стрімко зміцнюватися і швидко перетнула позначку в 27 гривень за долар США. Зараз в обмінниках курс долара коливається в діапазоні 26,6-26,9 грн/долар. Факторів, які призвели до зниження курсу долара, кілька. Це високі врожаї сільськогосподарської продукції, новий кредит від МВФ, нарощування обсягів експорту та успішна вакцинація населення від COVID-19.
Ближче до осені в попередні роки ситуація різко змінювалася, курс долара зростав на тлі підготовки до збиральної кампанії і нового опалювального сезону, коли в великих обсягах імпортуються паливно-мастильні матеріали. Однак, за прогнозами експертів, в 2021 році ситуація буде кардинально відрізнятися. Вересня стане дуже складним місяцем для української економіки, оскільки Україна повинна зробити пікові виплати міжнародним кредиторам. Це створить умови, при яких національна валюта зміцнюватиметься.
"Все вказує на те, що гривня продовжить зміцнюватися як мінімум до жовтня. Якщо ми пройдемо вересня без серйозних проблем, далі у нас досить легкий період в контексті виплат зовнішнього боргу", - розповів експерт Тарас Козак.
Нагадаємо, раніше українців попередили, що курс долара в кінці серпня 2021 року може "пробити чергове дно". Що відбувається на валютному ринку?