Пенсійна угода з Росією перестала діяти. Відтепер в українців, які працювали в РФ, можуть виникнути проблеми з нарахуванням і виплатою пенсій.
Деякі положення українського законодавства мають підґрунтя ще з радянських часів. Після розпаду СРСР країнам, які входили до Союзу, довелося вирішувати низку законодавчих та соціальних питань. Задля вирішення питань, пов’язаних зі спільним минулим, республіки колишнього Союзу підписали низку угод, серед яких Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року. Вона була підписана 13 країнами, серед яких були Україна і Росія.
Ця угода затвердила ряд положень:
- пенсійне забезпечення людини здійснюється за законодавством держави, на території якої вона проживає;
- усі витрати, пов’язані зі здійсненням пенсійного забезпечення за цією угодою, несе держава, що надає забезпечення;
- для встановлення права на пенсію враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої із вказаних держав. Це стосується й зарплати для обчислення пенсії;
- при переселенні пенсіонера в межах СНД виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється, якщо пенсія того ж виду передбачена законодавством держави за новим місцем проживання пенсіонера;
- необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в належному порядку на території СНД і держав, що входили до складу СРСР до 1 грудня 1991 року, приймаються без легалізації.
Тобто, при переїзді людини з однієї країни-підписанта до іншої їй зараховується попередній робочий стаж і призначається пенсія. Пенсійні виплати призначаються з урахуванням як "іноземного" стажу, так і стажу набутого в країні теперішнього проживання.
11 червня 2022 Росія в односторонньому порядку вийшла з цієї угоди. Тобто, відтепер громадянам країн СНД, які переїжджають до РФ, попередній стаж не враховується, а пенсія буде нарахована відповідно до стажу, отриманого в Росії. Але це не стосується пенсій, призначених до розірвання Росією угоди.
Уряд РФ планує відтепер укладати угоди з кожною країною СНД окремо. Такі угоди передбачають пропорційне призначення пенсійних виплат. Країни будуть нараховувати і виплачувати кожна свою частку пенсії, яка відповідає стажу, набутому людиною під час роботи в цій країні.
Щодо України, то вона з угоди не виходила. Та питання, чи буде Україною враховуватись трудовий стаж набутий в РФ, залишається відкритим.
Нагадаємо, стало відомо що для виплати пенсій і зарплат у наступному році уряд планує залучити фінансову допомогу від Євросоюзу.