Під час війни українці найчастіше довіряють свої заощадження державним банкам та банкам з іноземним капіталом. А от забирають кошти, на жаль, частіше з тих фінустанов, які засновані на українському капіталі. При цьому найменше довіри виказали наші громадяни банку, який пов'язують із російським капіталом.
Таких висновків дійшов експерт із банків та банківського нагляду Євген Дубогриз, який зробив аналіз поточної ситуації у банківському секторі України.
Попри те, що в Україні вже третій місяць триває війна, і що економіка нашої країни жорстко потерпає від російської агресії, банківська система України функціонує. Навіть більше, населення показало високий рівень довіри до банків, збільшивши під час війни обсяг вкладів від фізичних осіб. Так, лише за березень він зріс на 64 млрд гривень або на 9%.
Причому, як показав аналіз, найбільше вкладів припадає на долю двох державних банків – ПриватБанку та Ощадбанку, а також на monobank, який працює на платформі Універсалбанку.
Далі за трійкою лідерів у рейтингу довіри громадян ідуть чотири іноземні банки, ще два державні банки і лише один приватний банк, що заснований на українському капіталі – ПУМБ.
За словами Дубогриза, вистояти цим банкам допомогла ставка, зроблена ними на зарплатні проекти. Завдяки тому, що в перший місяць війни працедавцями було виплачено своїм працівникам немало зарплат, це підвищило стабільність банків-лідерів.
"Відтак, кошти й збільшилися в тих банках, де або велика мережа, або велика кількість зарплатних проектів, або на обслуговуванні бізнеси, які наперед виплатили працівниками зарплати. Так зробили, наскільки знаю, декілька іноземних корпорацій плюс агрохолдинги", - каже Євген Дубогриз.
На жаль, серед першого десятка банків, в яких спостерігався з початком війни найбільший відтік капіталу – дев'ять банків з українським капіталом. Це свідчить, що українців воліють зберігати свої гроші там, де гарантом виступає або держава, або іноземний капітал, а не український.
Але найбільше грошей клієнтів позбувся Альфа-Банк, який тісно пов'язують із російським капіталом.
"Логічно, що на першому місці «Альфа-Банк»: поки дехто думає, що з ним робити, клієнти голосують ногами", - зауважив Дубогриз.
В самому Альфа-Банку вирішили не заплющувати очі на цю ситуацію, а вже виступили із заявою, в якій всіляко відхрещуються від свого російського коріння.
"Березень, а особливо його початок, пройшов під знаком панічних настроїв населення через військовий стан. Крім того, для клієнтів було незрозуміло майбутнє Альфа-Банку Україна. Вже в квітні після заяви Національного банку, що санкції не стосуються Альфа-Банк Україна, а також погодження ним довіреної особи Сімеона Дянкова, який керуватиме банком замість російських акціонерів, ситуація стабілізувалася", - йдеться у заяві прес-служби банку.
На підтвердження того, що ситуація в банку стабілізується, прес-служба наводить квітневу статистику. Як з'ясувалось, у квітні клієнти вже більше вклали своїх грошей у банк, ніж забрали їх.
"Відповідно до оперативної звітності банку залишки на поточних рахунках фізичних осіб в гривні на кінець квітня зросли на 3% та склали 11,25 млрд грн. Для порівняння: на початок 2021 року залишки на рахунках фізичних осіб становили 8,4 млрд грн", - зазначають у перс-релізі.
Нагадаємо, з 1 червня ПриватБанк скасовує кредитні канікули для своїх клієнтів, але обіцяє зберегти диференційований підхід до позичальників, які виявились тимчасово неплатоспроможними.