Today.ua

Про що мовчали розробники держбюджету-2023: українцям повідомили, куди направлять кошти

Уряд затвердив 13 вересня на своєму засіданні проект Державного бюджету України на 2023 рік. Тепер – черга за парламентом. Верховна Рада квапиться із затвердженням державного кошторису та сподівається це зробити за пришвидшеною процедурою. Як з'ясувалось, держбюджет-2023 формувався з одним припущенням. Творці бюджету виходили з того, що війна в Україні триватиме весь наступний рік.

Про це розповів в інтерв'ю ukrinform голова бюджетного комітету Верховної Ради Юрій Арістов.

Якщо воєнні дії припиниться вже цього року або на початку наступного, то бюджетний план скоригують, каже нардеп. Але наразі виходять із того, що війна – надовго.

"Проект бюджету розроблений, виходячи з того, що бойові дії триватимуть увесь 2023 рік. Якщо вони припиняться, то, звісно, макропоказники будуть іншими. Це стосується й інфляції, про яку ви питаєте, й курсу гривні до долара", - розповів Арістов.

Він каже, що стандартна модель, якою завжди влада керувалась при розробці бюджетного плану, для умов воєнного часу не підходить. Зазвичай розробкою макропрогнозу спільно займаються Мінекономіки, Мінфін і Нацбанк. Але цьогоріч важко щось прогнозувати. Адже реально ніхто не знає, якою буде географія війни, та якими будуть наслідки воєнних дій. Тому виходили тільки з припущень. Причому за основу брали найгірше.

Немає розуміння ситуації і в МВФ. Отже і ця поважна міжнародна інституція не може зарадити Україні своїм прогнозом, тому що прогнозувати щось для країни, яка воює – справа невдячна.

Тому творці українського держбюджету-2023 розуміють, що наступного року, очевидно, доведеться не раз коригувати державний кошторис. Отже, управління державними фінансами відбуватиметься виключно в ручному режимі.

"Протягом 2022 року ухвалено 12 законів, що вносять зміни до поточного бюджету. Не виключаю, що й наступного року держкошторис змінюватиметься залежно від зовнішніх факторів, потреб того чи іншого сектору. Важливо розуміти: навіть якщо в макропрогнозах є помилки, ми маємо інструмент, щоб їх виправити", - поділився нардеп.

Зараз треба якомога швидше ухвалити держбюджет-2023. Тоді, маючи на руках документ із макропрогнозами, вже можна про щось домовлятись із міжнародними донорами, адже без їхньої допомоги Україні не обійтися.

Формула бюджетних видатків на наступний рік зараз виглядає так:

Звісно, що 15% на все – це дуже мало. Тому решту видатків будуть максимально скорочувати. Зокрема, планують на 11,6 млрд грн скоротити видатки на органи державної влади. Будуть скорочувати штати та урізати чиновникам зарплати і премії.

Нагадаємо, мінімальну зарплату наступного року збільшувати не планують. Крім того влада, не обіцяє підвищення пенсій і соцвиплат.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ