Today.ua

Підвищення тарифів на газ вдарить по ринку землі: аграрії назвали галузі, які постраждають

Підвищення тарифів на газ вдарить по всім галузям виробництва в Україні, у тому числі і по аграріям. Залежність від газу у нас критично висока у найважливіших галузях сільського господарства, таких як рослинництво, тваринництво, птахівництво, кормовиробництво, тощо. Саме ці галузі постраждають найбільше.

Рослинництво

Подорожчання газу відчувається вже сьогодні у цінах на сушку зерна та на вартості міндобрив. Криза може поглиблюватись, адже зупинка заводів, відкладений попит на добрива через високі ціни, перегляд технологій вирощування аграріями, можуть значно змінити розклади на ринку уже взимку-навесні.

Добрива

Азотні добрива і так подорожчали за цей рік до 21-25 тис. грн за тонну карбаміду. Якщо добрива вийдуть на ринок з цінником у понад 30 тис. грн/тонну навряд чи кожен аграрій зможе собі дозволити їх купити. Тому виробництво добрив у найближчий час може скоротитися через зменшення попиту.

Засоби захисту рослин

Через проблеми із енергетикою у Китаї, заводи з виробництва діючих речовин та пестицидів теж працюють з перебоями. Хімічна галузь — одна із найбільш енергоємних і саме вона постраждає від дефіциту газу в першу чергу. Для українських аграріїв це може обернутись дефіцитом засобів захисту рослин навесні.

Сушка зерна

Газова сушка зерна — один із найпоширеніших видів на українських елеваторах. Альтернативне паливо, як тріска, солома тощо застосовується значно рідше, адже дим від спалювання таких енергоносіїв може викликати невдоволення населення.

Тваринництво

У тваринництві також є напрямки, що залежать від цін на газ. По-перше, модернізація виробництва та перехід на альтернативну енергетику коштуватиме дорожче, ніж у рослинництві. Крім того, маржинальність цього бізнесу є надзвичайно низькою, а піднімати ціни не дає як низька купівельна спроможність населення, так і тиск імпортної продукції.

Птахівництво

Опалення курників для виробництва бройлерів та яєць в Україні традиційно проводиться газом. Також птахівництво потребує багато електроенергії, яка росте в ціні слідом за газом. Тому подорожчання найбільш ходових видів м’яса не просто можливе, а неминуче.

Кормовиробництво

Зростання ціни на енергоносії підніме собівартість кукурудзи, сої, соняшнику та інших культур, які використовують для годування тварин. Подальша переробка сировини, виробництво і сушка комбікормів також зростає в ціні.

Нагадаємо, українцям назвали причину, чому ціна на землю в Україні штучно завищена у декілька разів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ