Українці можуть залишитись без тепла ще на Різдво і Новий рік. Через велику заборгованість підприємств ТКЕ перед компанією Нафтогаз Трейдинг, яка зростає день при дні, тепловики будуть змушені перевести свої котельні і мережі у режим "технологічної броні". Цей режим дозволяє запобігти замерзанню теплоносія і запобігає руйнації тепломереж. Однак при цьому будинки залишаться холодними, а їхні мешканці - сам-на-сам із зимовими морозами.
Такий похмурий прогноз, що може збутися в Україні найближчими днями, Асоціація Укртеплокомуненерго опублікувала у своєму зверненні до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля.
У зверненні, зокрема, йдеться, що підприємства теплової комунальної енергетики відчувають гострий брак газу для своїх виробничих потреб, який Нафтогаз Трейдинг має відпускати їм за фіксованою ціною. Цей газ призначений для опалення побутового сектору. Ще одна фіксована ціна була встановлена для опалення бюджетних закладів. Ні той, ні інший обсяги, встановлені компанією-постачальником, не відповідають реальним потребам. Вони значно занижені. Така ситуація склалась через те, що постачальник сам визначав ці обсяги, не взявши до уваги аргументи тепловиків.
"Причиною дефіциту у зазначених обсягах газу є те, що необхідні обсяги споживання природного газу визначав Нафтогаз Трейдинг самойстійно, як середнє арифметичне значення споживання газу підприємствами ТКЕ за останні три роки, без жодного аналізу і врахування особливостей проходження попередніх опалювальних сезонів, термінів їхнього початку і закінчення, температурних показників минулих сезонів та їхнього прогнозу на очікуваний", - йдеться у зверненні Асоціації.
У зверненні також нагадують прем'єру, що іще в жовтні Асоціація тепловиків звернулась до нього з проханням вплинути на компанію Нафтогаз Трейдинг, аби та скоригувала обсяги газу за пільговою ціною до реальної потреби. Однак ніякої реакції на своє звернення тепловики не отримали ні від Кабміну, ні від Нафтогазу.
Тим часом, ще в жовтні через ранні холоди вони були вимушені раніше розпочати опалювальний сезон. Звісно, що обсяги споживання пільгового газу біли перевищені, і сумарний борг тепловиків за жовтень склав понад 800 мільйонів гривен. У місцевих влад немає коштів, аби покрити ці борги своїх теплопостачальних підприємств.
Аналогічна ситуація повторюється і в грудні. На 20 грудня тепловики вже боргують постачальнику 72,5 млн гривень.
"До новорічних свят борги ТКЕ через дефіцит обсягів газу, визначених «Нафтогаз Трейдингом», можуть перевищити 1 млрд грн", - йдеться у повідомленні прес-служби МА Укртеплокомуненерго.
Через це комунальники ще раз звертаються із проханням до прем'єр-міністра, аби той особисто втрутився в ситуацію і переконав Нафтогаз Трейдинг скоригувати обсяги газу за пільговим тарифом.
"В іншому випадку теплопостачальники будуть змушені перевести роботу обладнання котелень та мереж в режим "технологічної броні", щоб виключно зберегти внутрішньобудинкові системи в робочому стані. Це означає, що мешканці багатьох українських міст в умовах стрімкого похолодання можуть залишитись без тепла під час новорічно-різдвяних свят через відсутність природного газу за фіксованими цінами", - попереджає прес-служба.
Нагадаємо, нещодавно під час свого виступу в парламенті Денис Шмигаль запевнив депутатів, що тарифи на тепло, газ та електроенергію для населення залишаться незмінними, принаймні, до кінця опалювального сезону. Хоча, може й тарифи на опалення спавді залишаться незмінними, от тільки самого опалення не буде.