Цієї неділі Україна перейде на літній час. Стрілки годинника потрібно буде перевести на годину вперед. Чи допомагає переведення годинника економити електроенергію, чи це насправді міф, допоміг розібратися аналітик енергетичних ринків Максим Белявський.
На думку аналітика, суттєвої економії переведення часу не дає. Більше користі принесе модернізація промисловості з переходом на більш енергоефективне обладнання, ніж зайва година часу.
Аргумент про економію електрики нібито ґрунтується на менш інтенсивному використанні вуличного освітлення, оскільки після переведення часу на годину вперед подовжується світловий день. Проте Білявський пояснив, що останніми роками багато обласних центрів та міст України перейшли на LED-лампи. Через це економія від переходу на літній час стає мінімальною.
За суб'єктивними оцінками експерта, з переведенням стрілок вдається заощаджувати не більше 2% обсягів електроенергії, і це на рівні статистичної похибки. Водночас, як показав досвід опалювального сезону за умов російських атак на енергооб'єкти, Україні потрібно близько 20%. Таким чином, глобально насамперед необхідно рухатись у напрямку зниження енергоємності промислових підприємств, вважає аналітик, а не скорочення часу роботи вуличного освітлення. Адже головним споживачем насамперед є не вуличні ліхтарі, а домашні побутові прилади та енергоємні підприємства.
Нагадаємо, що переведення годинника вперше ввели в середині 19 століття в Лондоні. Це було зроблено для економії електроенергії, якою на той час був дефіцит. Минуло два сторіччя, а традиція досі залишилася. У Європі в тому числі.
Прихильники переходу на літній та зимовий час аргументують необхідність цього, зокрема в Україні, тим, що жити в одному часовому поясі весь рік неможливо – відстань між західними та східними областями надто велика.
Так, якщо залишити літній час назавжди і не переходити на зимовий, то в Ужгороді взимку схід Сонця буде лише о 9:20, і мешканцям міста доведеться йти на роботу та до школи у темряві. А якщо залишити незмінним зимовий час, то влітку у Харкові схід Сонця буде надто рано – о 3 годині ночі, а захід сонця – о 19:47.
Раніше повідомлялося, як підготувати свій організм до переходу на новий літній час.