Пенсія зросте втричі: як уряд пропонує українцям збільшити свій дохід у старості

Автор: Марченко Любов

У Міністерстві соціальної політики напрацювали новий законопроект, який дозволить українцям отримувати втричі більшу пенсійну виплату. Причому потроєння пенсії не залежатиме від зарплати, яку вони отримували, коли платили внески до Пенсійного фонду. Пенсія може бути втричі вищою лише за бажанням самого громадянина.

Пенсія зросте втричі: як уряд пропонує українцям збільшити свій дохід у старості - today.ua

Мінсоцполітики поділилося основними положеннями, які містить цей законопроект. У ньому йдеться про формування накопичувальної пенсії.

Перш за все, чому така пенсія вкрай потрібна? Вона потрібна через те, що солідарна пенсійна система не справляється із матеріальним забезпеченням літніх українців і з роками справлятиметься дедалі гірше.

Пенсія зросте втричі: як уряд пропонує українцям збільшити свій дохід у старості

Популярні зараз

Зеленський пояснив, чому мобілізація стосуватиметься насамперед молодих чоловіків

Kia показала електричну версію кросовера Sportage із запасом ходу 720 км

Стрижка піксі-боб – один із найкращих варіантів для тонкого волосся: фото модної зачіски

Кейт Міддлтон показала рідкісне фото молодшого сина у день його народження

На це є три причини:

  • Перша причина – вкрай несприятлива демографічна ситуація. Вже немало років поспіль українців народжується менше, ніж помирає. Нація старішає. Громадян працездатного віку стає дедалі менше. Крім того, немало українців виїжджають на заробітки за кордон. Ці люди також не платять пенсійних внесків. А якщо й платять, то не у своїй державі.
  • Друга причина – тіньова зайнятість. За людей, що працюють неофіційно, ніхто ніяких внесків у Пенсійний фонд і взагалі ніяких податків не сплачує. Отже, зараз від них немає надходжень у Пенсійний фонд, а коли вони зостаряться, у них не буде пенсії.  
  • Третя причина – популістські закони, яких понаприймали ще за часів президенства Порошенка. Влада хотіла придобритись до підприємців, розраховуючи отримати прихильність великого електорального масиву. Їм зменшили обов'язкові платежі. В результаті, вбогий Пенсійний фонд став іще біднішим, а Порошенка все одно не переобрали на другий термін. Тепер влада Зеленського нічого змінювати не хоче і так само заграє з підприємцями - з тієї ж причини.

Через ці причини солідарна пенсійна система не в змозі забезпечити літнім українцям гідного утримання в старості. І причому чим далі, тим менше буде здатна це робити. В результаті, через 20-25 років Україна отримає велику масу старих і голодних людей, які будуть приречені на вимирання. Влада може б і не дуже переймалась такою "дрібницею", але все-таки Україна "цеєвропа", а для Європи треба зберігати гарну картинку.

Отже, єдиний вихід – знайти альтернативне пенсійне забезпечення. Його знайшли у накопичувальній пенсії, яка непогано працює в цивілізованих країнах, і яку хочуть впровадити і в нас. Суть цієї системи- в індивідуальному накопиченні грошей на власному пенсійному рахунку. Цими грошима ні з ким не доведеться ділитись – вони у кожного свої.

Щомісяця на цей рахунок надходитимуть гроші, які громадянам почнуть повертати, коли вони досягнуть пенсійного віку. І тут починається найцікавіше. Накопичена сума може бути втричі меншою або втричі більшою – все залежить від волі майбутнього пенсіонера.

Що придумали в уряді

Один відсоток (1%) від зарплати за працівника платить у накопичувальний фонд його роботодавець. Це – обов'язковий платіж. Але роботодавцеві він нічого не вартуватиме, бо цей 1% просто забиратимуть з ЄСВ, який він платить і зараз.

Далі починається варіативна частина накопичувальної пенсії. Працівник може добровільно платити ще 1% від свого власного доходу, який він отримує, тобто від зарплати. Якщо він це робитиме, то до процесу долучається держава. Вона теж почне платити в накопичувальний фонд українцеві 1%. Держава платитиме доти, доки платить він сам. Якщо він вирішив більше не платити, або призупинити сплату свого відсотка, то й держава також припиняє платити свій. Якщо працівник поновлює сплату, то її поновлює і держава.

Таким чином, накопичувальна пенсія, лише за бажанням самого громадянина, може бути втричі більшою - за рахунок додавання його добровільного відсотка і відсотка від держави до того обов'язкового внеску, що сплачуватиме роботодавець. Іншими словами, замість 1% його накопичувальний рахунок може щомісяця поповнюватись 3%. І все це – у його волі.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Звісно, що й за такої дуже привабливої умови когось може просто "жаба задавити", і він не захоче жертвувати своїм відсотком від зарплати. Та якщо говорити мовою цифр, то, наприклад, 1% від зарплати в 10 000 гривен, це лише 100 гривень. Як на сьогодні – зовсім невеликі гроші, але колись на старості вони зможуть врятувати від голодної смерті.

Нагадаємо, з 1 грудня деяким категоріям українців знову підвищать пенсії. Причому для когось це підвищення буде доволі відчутне і становитиме замало не тисячу гривень.