Пенсія для заробітчан: хто має на неї право, і як рахуватимуть виплати

Автор: Марченко Любов

Українські заробітчани мають право отримувати в себе на батьківщині пенсію з урахуванням стажу і заробітків, які вони одержували в цих країнах. Таким чином, пенсія для заробітчан складається з тієї, що вони заробили в Україні, і з тієї, що зароблена ними під час праці за кордоном.

Пенсія для заробітчан: хто має на неї право, і як рахуватимуть виплати  - today.ua

Для того, щоби мати право на закордонну пенсію, заробітчани повинні:

  • працювати за кордоном офіційно;
  • в період роботи за кордоном тамтешні роботодавці мали сплачувати за них внески у пенсійний фонд тієї країни, де вони працювали;
  • в України має бути укладена угода про соціальне забезпечення з тією країною, де працював її громадянин.

З якими країнами Україна має міждержавні угоди про соціальне забезпечення

В України є такі угоди із 23 країнами світу. Зокрема, це - Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Угорщина, Молдова, Білорусь, Грузія, Азербайджан, Монголія, Румунія, Латвія, Литва, Словаччина, Чехія, Болгарія, Естонія, Іспанія, Португалія та Польща.

Всі укладені з ними угоди поділяються на два типи: за територіальним принципом і за пропорційним.

Пенсія для заробітчан: хто має на неї право, і як рахуватимуть виплати

Популярні зараз

В Україні запропонували запровадити жорсткі штрафи для школярів

Мінус 50% від пенсії: стало відомо, кому обмежать виплати

В Україні офіційно з'явилася професія домробітник: Рада ухвалила закон

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

Як діють угоди за територіальним принципом

За територіальним принципом в України переважно укладені пенсійні угоди із колишніми країнами СРСР і деякими країнами із колишнього соціалістичного табору. Серед колишніх країн соцтабору такі угоди є з Угорщиною, Румунією та Монголією.

Їхня дія проста: весь стаж роботи, який українці здобули, працюючи в цих країнах, рахується їм як загальний, український. І відповідно пенсію для заробітчан, які там працювали, виплачують в Україні за українськими законами. Однак при цьому враховуються ті зарплати які вони одержували там, і розмір пенсії в Україні виплачуватимуть із врахуванням тих заробітків, які вони мали там. Причому пенсію їм повністю виплачуватимуть із Пенсійного фонду України.

Аналогічно діятиме ця угода, якщо громадянин України переїде на проживання в одну з цих країн. Тоді пенсію йому призначать за законами тієї країни і виплачуватимуть із тамтешнього пенсійного фонду.

Угода за пропорційним принципом діє дещо по-іншому

На сьогодні Україна має укладені угоди на виплату пенсій за пропорційним принципом із такими країнами: Латвією, Литвою, Естонією, Словаччиною, Чехією, Болгарією, Іспанією, Португалією та Польщею.

За пропорційним принципом пенсії для заробітчан виплачуються дещо по-іншому. У цьому випадку стаж роботи за кордоном враховується лише для того, щоб додати його до стажу роботи в Україні та визначити, чи має заробітчанин в принципі право на пенсію. Тобто, якщо в сумі стаж роботи в Україні і за кордоном дорівнюватиме або буде вищим за той стаж, що необхідний в нашій державі для виплати пенсії, то така людина здобуде право на пенсію. Але її виплачуватимуть окремо з пенсійних фондів України і тієї держави, де працював заробітчанин.

Якщо, наприклад, українець відпрацював 25 років у рідній державі і 10  у Польщі, то відповідно, 71% пенсії йому платитимуть за українськими законами і зарплатою, а 21% відсоток – за польськими.

Відповідно, якщо він живе в Україні, то Польща переказуватиме йому гроші сюди в Україну. Якщо ж навпаки – український пенсіонер вирішив на схилі літ перебратись у Польщу, то український Пенсійний фонд переказуватиме йому туди ту частку пенсії, що він заробив на батьківщині.

До речі, якщо сума української та польської пенсії буде нижчою за польську мінімальну пенсію (на сьогодні це 1 250 злотих або 9 430 грн), то йому доплачуватимуть різницю у грошах, аби він мав польську мінімальну пенсію. Але це правило поширюється лише на тих українських пенсіонерів, які офіційно осіли в Польщі, змінивши країну проживання.

Для того, щоб розраховувати на частку пенсії з тієї країни, з якими Україна має угоди про соціальне забезпечення, слід офіційно пропрацювати в цій країні не менше року.

На що треба звернути увагу, працюючи за кордоном

Трапляється, що заробітчанин трудився за кордоном начебто й офіційно, однак його роботодавець не сплачував за нього внески до тамтешнього пенсійного фонду. У такому випадку він не матиме права одержувати пенсію з тієї країни. Тому бажано під час роботи проконтролювати цей процес. Не соромтеся спитати в роботодавця, чи сплачує він за вас внески.

Право на закордонну частку пенсії настає лише тоді, коли ви досягнете пенсійного віку за законом тієї держави. Тобто, якщо ви, наприклад, певний час працювали в Іспанії, то українську частку пенсії ви почнете одержувати з 60 років, а от на іспанську настане право аж у 66, адже там пенсійний вік становить 66 років.

Пенсія для заробітчан: хто має на неї право, і як рахуватимуть виплати

Якщо трудовий стаж заробітчанина за кордоном співпадав у часі із трудовим стажем в Україні, то його не зарахують. Тобто, якщо ви офіційно були працевлаштовані в Україні, а в цей час працювали і сплачували пенсійні внески в Польщі чи в Португалії, то вам все одно зарахують лише рік стажу.

Як оформити закордонну пенсію

Для того, щоб отримати зароблену частку закордонної пенсії, заробітчанину треба лише звернутись до пенсійного фонду за місцем проживання. Звертатись у пенсійні органи тих країн, де працювали, не треба. Наш ПФ сам зробить запити і все врахує. Аналогічне правило діє й за кордоном. Тобто, якщо українець переїхав на проживання туди, то варто лише подати заяву до тамтешнього пенсійного фонду, а далі вже зроблять автоматично.

Однак цей процес може тривати довго. Тому в Пенсійному фону попереджають: щоби вчасно отримати пенсію, треба звертатись до ПФ за кілька місяців до виходу на заслужений відпочинок.

Заробітчанину треба подавати в Україні до Пенсійного фонду такі документи:

  • український паспорт,
  • копію закордонного паспорта;
  • ідентифікаційний код
  • документи, що підтверджують трудовий стаж в Україні та за кордоном (довідки з місць роботи);
  • іноземний номер соціального страхування.

Що стосується збору довідок із місць роботи за кордоном, то це може бути тривалим процесом, кажуть спеціалісти.  Закордонна бюрократія нічим не поступається нашій, українській. Тому краще заручитись такими довідками задовго до виходу на пенсію і до того, як ви будете подавати документи у наш ПФ.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Отже, процес оформлення закордонної пенсії – справа копітка, але вона того вартує. У будь-якому випадку, в сумі із закордонною, пенсія для заробітчан буде вища. А якщо вам пощастило офіційно попрацювати у країні з високим рівнем мінімальної пенсії, то частка закордонної виплати може перевищити українську. Тому нехтувати такою можливістю не варто. Тим більше, що ви заслужили право на цю пенсію.

Нагадаємо, з квітня 2021 року в Україні пенсійний вік для жінок зрівняється з віком для чоловіків. Він становитиме 60 років.