"Ощадбанк" із повністю державного банку невдовзі може стати частково приватним. Українським банком цікавиться Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який готовий стати його співвласником. Це співпадає із планами українського уряду – зменшити частку державного сектора в банківській сфері. Експерти розповіли, що може чекати на клієнтів "Ощадбанку" після того, як він стане частково приватним.
Зараз на розгляд Верховної Ради відправлено розроблений урядом законопроект який допоможе "Ощадбанку" увійти до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Це – необхідна умова для того, щоб до банку зміг увійти приватний капітал.
Дотепер вклади фізичних осіб "Ощадбанку" повністю гарантує держава, як єдиний його власник. Однак після входження приватного капіталу, держава зніме з себе відповідальність за них, і тоді за вклади відповідатиме ФГВФО.
Уряд планує завести приватний капітал не лише в "Ощадбанк"
На сьогодні в Україні працюють 73 великі і малі банки. Три з них – виключно державні: "Ощадбанк", "ПриватБанк" та "Укрексімбанк". Ще один банк – "Укргазбанк" має 94,4% державного капіталу. Разом ці чотири потужні банки об'єднують 52,6% активів української банківської системи.
У плани уряду входить зменшення державної частки у банківському секторі до 25% о 2025 року. Отже, українські урядовці планують до того часу віддати в приватні руки 45% "Ощадбанку" і 20% "Укрексімбанку".
Кажуть, таким чином вдасться зменшити корупційну складову в їхній роботі, а також уникнути фінансових потрясінь. Адже, поки банки залишаються повністю державними є велика ймовірність того, що вони кредитуватимуть бізнес осіб, наближених до влади. А це завжди загрожує неповерненням кредитів. А тим більше, в нашій державі, де правові норми трактуються залежно від вмісту гаманця учасників конфлікту. Через це державі доводиться вливати в банки власний капітал, аби вони не збанкрутували.
Так, лише за останні шість років державі довелось внести в "Ощадбанк" та "Укрексімбанк" близько 40 мільярдів гривен, тоді як бюджет отримав від них значно скромніші внески. Тому, чим швидше зайде в них приватний капітал, тим менше буде втрат для держави, і тим менше буде в їхню роботу корупційного втручання.
Звісно, державі дуже кортить віддати у приватні руки ще й "ПриватБанк" – найбільшу фінансову махину України. Але з Приватом ще є дуже немало незакритих проблем. Зокрема, тривають суди між ПриватБанком та його колишніми власниками Геннадієм Боголюбовим та Ігорем Коломойським. І навряд чи ці судові процеси швидко завершаться, хоча глава Нацбанку Кирило Шевченко в одному зі своїх інтерв'ю оптимістично заявляв, що всі суди мають бути завершені ще до кінця 2021 року. Але різниця між бажаним і дійсним може бути дуже велика.
З "Ощадбанком" усе інакше. Він "чистий" від судових тяжб і може хоч зараз "іти під вінець" із будь-яким інвестором. А інвестором не проти бути ЄБРР. Кажуть, зараз тривають перемовини між українським урядом та ЄБРР стосовно того, яку частку "Ощадбанку" готовий відхопити собі Європейський банк. Ходять чутки, що йдеться про 20% капіталу "Ощадбанку", але можливі й інші цифри.
На що чекати співробітникам банку після входження приватного інвестора
Звісно, приватник намагатиметься розвивати свій бізнес. А це означає спробу повернення непрацюючих кредитів (а їх сьогодні накопичилось 60 мільярдів!) та оптимізацію менеджменту. Щодо першого, то мабуть також усе залежатиме від того, хто заборгував, і кредити поділять на безнадійні і на такі, які ще можна "вибити" з боржників.
Щодо другого, то слово "оптимізація" в українському застосуванні (хоча не лише в українському) означатиме скорочення видатків на персонал. Отже, працівників філій "Ощадбанку" та й самі філії чекають непрості часи. Причому, як показує досвід, не завжди на роботі залишають професіоналів, а відсіюють дилетантів. У цій справі є немало нюансів.
Що очікує на клієнтів банку
Для більшості нічого не зміниться. Хоча ЄБРР переконує, що може покращитись сервіс у банку. Але дуже розраховувати на те, кажуть експерти, не варто. Працівників стане менше, роботи їм додасться, і від цього вони привітнішими не стануть. А от в роботі операційної системи можливі позитивні зрушення. Інвестор може подбати про те, щоби програмне забезпечення стало досконалішим.
Може виникнути проблема із гарантуванням вкладів фізичних осіб. Що стосується вкладів до 200 тисяч гривен, то тут без питань: ФГВФО, до якого от-от вступить "Ощадбанк", гарантує відшкодування таких сум грошей. А от суми понад 200 тисяч ніхто повернути не гарантує.
Тому не виключено, що грошовитим клієнтам, які тримають в "Ощадбанку" свої заощадження, слід буде подумати про те, як "розкласти свої яйця в різні кошики". У них ще є час для того, щоб винести рішення і зробити все так, щоби їхні гроші піддавались якомога меншому ризику. Упродовж півроку після вступу "Ощадбанку" у ФГВФО ще діятиме державна гарантія на вклади понад 200 тисяч гривень.