Опалювальний сезон: якими будуть тарифи на тепло та скільки насправді воно коштуватиме українцям

Автор: Евгений Шведов

Опалювальний сезон в Україні почнеться в середині чи наприкінці жовтня з початком перших тривалих заморозків. Але цього року через космічні ціни на газ він був як ніколи був близький до того, щоб закінчитися вже в листопаді. Лише завдяки домовленості між Кабміном, “Нафтогазом” та керівниками міст виробники тепла отримали гарантію, що попри всі коливання цін у Європі, газ для них не дорожчатиме, а відповідно і тарифи на тепло будуть незмінними.

Опалювальний сезон: якими будуть тарифи на тепло та скільки насправді воно коштуватиме українцям - today.ua

Однак цей “комунізм” безкоштовними не буде ні для кого: за “стабільні” тарифи на тепло заплатять і ті, хто користується ним централізовано, і ті, хто давно перейшов на автономне опалення. Today.ua пояснює, що чекає на нас цієї зими, та по скільки кожен з нас заплатить за тепло в будинках.

Найглибша криза за 10 років

На початку жовтня ціни на газ у Європі встановили історичний рекорд та перевищили $1400 за тис. м3. Це означає, що невдовзі до таких позначок блакитне паливо подорожчає і в Україні.

І якщо вартість газу, який виробники тепла купують для населення, “Нафтогаз” зафіксував ціну на рівні 7,42 грн/м3, то дитсадки, лікарні, школи, бюджетні установи такої страховки не мали, і в їхніх тарифах складова газу упродовж сезону запросто могла б злетіти до 30 грн/м3.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

Олії у вогонь додавали умови контракту, які “Нафтогаз” пропонував виробникам тепла. У ньому було прописано, що ціна газа по 7,42 грн/м3 буде не на весь необхідний об’єм, а на обсяг, який підприємства ТКЕ в середньому споживали за 3 попередні роки. А зими тоді були досить теплими. І якщо майбутня зима була б холодною, то цей ліміт було б вичерпано вже в листопаді-грудні, а додаткові об’єми газу тепловики б купували вже за ринковими цінами. Тобто – втричі-вчетверо дорожче.

Це була найглибша криза в ТКЕ за останні 10 років. Ситуація назрівала настільки катастрофічна, що виробники тепла готувалися до всеукраїнських протестів, якби уряд не знайшов вихід до початку жовтня.

“Держава відчайдушно іде до самогубства в плані того, що може настати повний колапс системи теплопостачання міста взимку. Прем’єр-міністр каже, що підстав для підвищення тарифів він не бачить. Водночас уряд зобов’язав підвищити заплати працівникам ЖКГ на 46%. Не буду говорити про вартість електроенергії. Вода по ціні зросла вдвічі. Без адекватного тарифного регулювання або компенсацій підприємства ТКЕ зупиняться. Люди можуть не вийти на роботу, якщо їм не будуть платити”, – сказав наприкінці вересні директор “Черкаситеплокомуненерго” Павло Карась під час обговорення проблем галузі.

За чий рахунок Україна буде з теплом

На щастя, вихід знайшовся. 30 вересня на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад Кабмін, “Нафтогаз”, Асоціація міст України та Конгрес місцевих і регіональних влад підписали меморандум, згідно з яким до кінця опалювального сезону тарифи на тепло та гарячу воду для населення не зростатимуть. Але така “стабільність” має свою ціну.

За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, місцеві громади одержать фінансову підтримку від держави для безперебійної роботи ТКЕ та незмінності тарифів. По суті, держава доплачуватиме підприємствам ТКЕ за збиткову роботу.

– від держави буде субвенція (безповоротна допомога) громадам з низькою платоспроможністю вже з четвертого кварталу 2021 року;

– у 2022 році держава спрямує до місцевих бюджетів надходження від податку з доходів фізичних осіб у розмірі 4%, що становитиме не менше 11 млрд грн;

акциз із пального в розмірі 13,44% у 2022 році залишатиметься у місцевих бюджетах (для підтримки комунальних виробників тепла). У меморандумі не сказано, скільки орієнтовно коштів від цього акцизу отримають місцеві бюджети у 2022 році. Але у другому півріччі 2020 року, за даними Мінфіну, сума мала скласти 4 млрд грн. Тож можна припустити (дуже грубо), що у 2022 році місцеві бюджети отримають не менше 8 млрд грн. До речі, це не щось нове – місцевий акциз з пального і раніше залишали громадам, при чому бюджетам деяких він приносив до 50% доходів.

– на 12 млрд грн планується збільшити програму субсидій на сплату житлово-комунальних послуг.

Таким чином стримування тарифів на тепло обійдеться державі щонайменше в 30 млрд грн. Але ці гроші не візьмуться нізвідки – за низькі тарифи зі своєї кишені заплатять платники податків і лише потім чиновники зможуть сказати: “Ми зробили для вас добре, не дали тарифам вирости”.

Зрозуміло, що податки платить як населення, так і бізнес. Але навіть якщо розділити 11 млрд грн, які місцеві бюджети додатково отримають від податку на доходи фізичних осіб, на кількість зайнятих українців, то отримаємо суму 733 грн, які кожен з них заплатить за стримування тарифів.

Які є ризики

Керівники підприємств, що виробляють тепло, зазначають, що в меморандумі з Кабміном та “Нафтогазом” було враховано лише частину їхніх пропозицій. Та й сам документ є лише договором про наміри, а не гарантією, що все буде, як домовлено.

“Залишались такі дискримінаційні для ТКЕ вимоги “Нафтогазу” як укладання з банками договорів на добровільне безакцептне списання коштів з рахунків та безумовне надання банківської гарантії на увесь обсяг грошових зобов’язань. Крім того, Меморандум — це договір про наміри. Тому надзвичайно важливо, щоб усі його підписанти й надалі дотримувались своїх зобов’язань”, – зазначили в асоціації “Укртеплокомуненерго”.

Також запитання до реалістичності виконання такої угоди є в експертів з енергетики. Їх непокоїть, чи вистачить у “Нафтогазу” запасів палива, бо вже зрозуміло, що ТКЕ купуватиме газ лише у нього, а не у приватних постачальників за ринковими цінами.

“Ми в попередні сезони заходили з запасами газу НАКу 18-22 млрд кубів. Зараз теж 18 млрд у підземних сховищах, але з них 4,2 млрд м3 – газо, що належить приватним власникам. Тобто нафтогазівського там – 13,8, а реального резерву – до 7 млрд м3 до початку проблем. До середини-кінця лютого пропетляємо, а далі – питання. А приватників змусити продавати свій товар за півціни – я не уявляю як”, – написав в обговоренні меморандуму директор асоціації “Енергоефективні міста України” Святослав Павлюк.

Опалювальний сезон: якими будуть тарифи на тепло та скільки насправді воно коштуватиме українцям

В компанії “Укртрансгаз”, яка займається зберіганням газу у підземних сховищах, вважають, що ситуація не є критичною.

"Ми впритул наблизилися до старту опалювального сезону в Україні і наразі рівень наповнення ПСГ дає нам підстави розраховувати на стабільну роботу у найближчі півроку. Незважаючи на складну ситуацію на міжнародному газовому ринку, ми суттєво перевиконали поставлене Урядом завдання із наповнення газосховищ і все ще не зупиняємо закачування. Уже зараз рівень наповнення ПСГ є вищим, ніж на початках опалювальних сезонів у 2013‒2018 роках. Тож до зими готові: Україна буде з газом", – зазначив т.в.о. генерального директора “Укртрансгазу” Сергій Перелома.

Скільки населення заплатить за тепло

Як би там не було, населення цієї зими за тепло заплатить набагато більше, ніж минулого року  – навіть якщо газ тепловики отримуватимуть по 7,42 грн/куб.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

“У нас зростає вартість газу в тарифах на тепло, а вона зростає з 6,50 грн, як було минулого року, до 7,42 грн + розподіл, тобто, ми виходимо на тариф на газ з доставкою 9,20-9,40 грн. То тарифи на тепло не можуть не вирости на 24-30%“, – пояснив Святослав Павлюк.

Тож якщо минулої зими платіжка за тепло на місяць в середньому складала 3000 грн, то цієї воно коштуватиме не менше 3900-4000 грн. Відповідно, сумарні рахунки лише за грудень-лютий зростуть з 9000 грн до 12 тис. грн.

Головне