Нотаріуси відмовляються оформлювати угоди на ринку землі

Значна частина нотаріусів відмовляється від оформлення угод купівлі-продажу землі. Таким чином, ринок землі наразився на ще одну перепону, яка може стати відчутною, коли процес купівлі-продажу піде масово.

Нотаріуси відмовляються оформлювати угоди на ринку землі - today.ua

Український ринок землі, який діє вже третій місяць поспіль, вчиться долати перепони, що виникають на його шляху. Одна з таких перепон – відмова деяких нотаріусів від оформлення угод купівлі-продажу земельних ділянок. Нотаріуси пояснюють свої відмови надто марудною и і витратною за часом процедурою оформлення такої угоди.

Про це, зокрема, повідомила директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Тетяна Гетьман. Її слова підтвердив і координатор Всеукраїнського конгресу фермерів на Львівщині Олег Бачинський

"Справді, деякі нотаріуси не хочуть оформляти купівлю-продаж землі. Я говорив не з одним нотаріусом. Це займає багато часу. Треба підготувати чимало довідок: звідки надійшли кошти, яка кількість земельних ділянок у покупця", – каже Бачинський.

Нотаріуси відмовляються оформлювати угоди на ринку землі

Для того, щоби оформити угоду на ринку землі за всіма вимогами закону, нотаріус має ретельно перевірити як покупця, так і продавця землі.

Зокрема, він має переконатись:

  • чи немає покупця у санкційних списках;
  • чи не має він громадянства держави-агресора;
  • чи не має він близьких родинних зв'язків із громадянами держави-агресора;
  • чи мають його кошти, якими він розраховується за землю, законне походження;
  • чи не зосередив він у своїх руках вже понад 100 гектарів землі;
  • чи не є він юридичною особою;
  • чи пов'язана його робота або освіта із аграрним сектором;
  • чи насправді ця земля є законною власністю продавця;
  • чи не є ця земля предметом судового розгляду;
  • чи має покупець першочергове право на її придбання, а якщо ні, то чи є відмова орендаря від свого першочергового права.

Усі ці перевірки, кажуть нотаріуси, деколи займають цілий робочий день, а то й більше. При цьому вартість нотаріальних послуг на ринку землі не настільки висока, щоби покрити витрачений час. Через це багато хто з них відмовляється від цієї процедури.

Втім, самі учасники угоди, як з боку покупця, так і з боку продавця, вважають, що всі ці перестороги не марні. І та, і інша сторони воліють знати, що угода відбулася чисто, і в подальшому в них не буде ніяких проблем щодо її законності і наслідків.

"Насправді, це плюс, адже йдеться про договір купівлі-продажу, де мусить бути захищений і продавець, і покупець. Якщо я купую ділянку, я хочу, аби це було максимально правильно, щоб у майбутньому з цим не було проблем. Гадаю, нотаріуси згодом навчаться, наб’ють руку, і процес відбуватиметься швидше", — вважає Олег Бачинський.

Звісно, коли нотаріуси наб'ють руку, то процес піде набагато швидше. Але для того, щоб набити руку, має відбутись кількісний перехід у якісний. А поки, український ринок землі не надто активний. Власники паїв не квапляться продавати землю, адже експерти обіцяють, що через кілька років вона відчутно виросте в ціні.

ДЖЕРЕЛОagronews