В Україні з 1 липня 2021 року почав функціонувати ринок землі. І навіть тепер, незважаючи на війну, продаж землі не припинився. А незабаром розпочнеться другий етап відкриття ринку: на нього отримають доступ юридичні особи. Причому їм дозволять брати "в одні руки" до 10 тисяч гектарів сільгоспугідь.
Проте, навіть серед аграріїв наразі немає спільної думки щодо доцільності початку другого етапу земельного ринку. Дехто каже, що зараз його розпочинати не на часі. Адже в країні триває війна, багато сільгоспугідь опинились у зоні тимчасової окупації. А отже, повноцінно функціонувати ринок не зможе.
"Це питання дискусійне", — каже генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Роман Сластьон.
Звісно, що тоді, коли депутати ухвалювали закон про ринок землі та етапи його лібералізації, в Україні була зовсім інша ситуація. Ніхто й уявити не міг, що війна обрушить українську економіку, і що чверть українських сільськогосподарських угідь будуть непридатними для обробітку.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Водночас, експерти вважають, що відкриття ринку для юросіб принципово нічого не змінить. Хіба що трохи викликає занепокоєння, що тепер концентрація землі в руках одного суб'єкта господарювання буде надто висока – до 10 тисяч га. Адже земля – це стратегічний ресурс, і великі землевласники зможуть диктувати свої умови не лише в агросекторі.
Ще один експерт - дослідник агроцентру Київської школи економіки (KSE) Валентин Літвінов також наголошує, що відкриття доступу до ринку землі юридичним особам – доволі гостре питання. Воно й до війни не всіма сприймалося однозначно, а тепер і поготів.
"Хоча відповідь на нього однозначна. Так, його варто відкрити для юросіб, навіть попри широкомасштабне вторгнення і несприятливу економічну ситуацію в країні", — вважає Літвінов.
Він схиляється до того, що ринок землі в Україні не слід штучно гальмувати – навіть незважаючи на війну. Адже після війни саме аграрний сектор може стати трампліном для відродження і злету української економіки.
"Компанії мають право інвестувати гроші в українську землю легально та прозоро, а українські землевласники — отримувати гідний прибуток. Крім того, це чіткий сигнал партнерам, що Україна не зупиниться в реформах", — резюмував аналітик.