Today.ua

Не на часі: шкільна освіта не буде переходити на 12-річне навчання

Українські школи поки що не переходитимуть на 12-річне навчання. Збільшувати тривалість шкільної освіти наступного року не будуть. Такий перехід планують у 2027 році, а не тепер, у 2023-му.

Про це повідомив новий очільник Міносвіти Оксен Лісовий.

Висловитися з приводу 12-річної освіти міністра спонукала заява, яка була зроблена кількома днями раніше очільником Держслужби якості освіти Русланом Гураком.

Руслан Гурак заявив, що шкільну освіту можуть перевести на 12-річну форму навчання вже з наступного навчального року. Чиновник, який відповідає за якість освіти, вважає, що останніми роками з об'єктивних причин якість шкільної освіти дуже впала. До цього призвела низка несприятливих факторів: епідемія ковіду, а згодом і війна в Україні. Ці два потужні чинники змусили мільйони дітей пересісти зі шкільної парти за домашні комп'ютери, перейшовши на дистанційне навчання. А воно не в усіх випадках виявилось ефективним.

Крім того, через війну Міносвіти знизило вимоги до оцінювання якості шкільної освіти, запровадивши мультипредметний тест замість повноцінного ЗНО. При цьому дехто з українців уже дав визначення мультипредметному тесту як перевірці знань "трієчників".

І от саме 12-річна освіта могла би компенсувати ті втрати в освітньому процесі, яких зазнала українська школа. Можна було б за рахунок додаткового часу на навчання надолужити все, що було втрачено під час карантинів та блекуатів.

Але міністр освіти каже, що 12-річне навчання в школах почнуть впроваджувати, як і планувалось, у 2027 році. Адже для підготовки до переходу на нову тривалість навчання доведеться адаптувати чимало шкільних програм, а також затвердити державний стандарт про профільну старшу школу. Крім того, додатковий рік шкільного навчання потребуватиме ще й додаткового фінансування з бюджету. А ці гроші навряд чи з'являться в бюджеті до закінчення війни.

Нагадаємо, водночас із програми шкільної школи хочуть видалити фізику, хімію та інші природничі науки. Ті, хто захоче їх вивчати у старшій школі, муситимуть іти в класи відповідного профілю.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ