Процес падіння гривні пришвидшився. Намагаючись втримати національну валюту від різкої девальвації, Нацбанк став активно розпродувати свої доларові запаси. Та навіть продаж валюти із резервів НБУ наразі не може втримати національну грошову одиницю від різкого здешевшання.
Про це йдеться у матеріалі minfin.
Процес поступової девальвації гривні був перебачений Нацбанком у бюджетному плані на поточний рік, однак останнім часом падіння гривні пришвидшилось, що викликало занепокоєння фінансистів. Адже це може запустити процес неконтрольованої інфляції. Через це НБУ на поточному тижні, активно виходив на ринок із продажем валюти.
В результаті Нацбанк України за тиждень продав безпрецедентну суму зі свого золотовалютного резерву – майже мільярд доларів. Якщо точніше – за тиждень було продано 949,9 млн доларів. Ця сума майже вдвічі перевищує обсяг продажу валюти на попередньому тижні. Тоді валютний запас НБУ збіднів на 532,36 млн доларів.
А загалом від початку поточного року Нацбанк продав зі своїх резервів 16,4 млрд доларів, а натомість придбав на ринку лише 0,12 млрд. Таким чином, НБУ цьогоріч активно розпродує золотовалютний резерв держави, щоб не дати національній валюті зірватись у прірву девальвації.
Гривню стає дедалі важче утримувати від обвалу
Однак, навіть попри таку підтримку Нацбанку, гривня, схоже, тримається з останніх сил. Її вартість на тижні, що минає, знову впала до історичного мінімуму стосовно до долара та євро. Експерти вважають, що цей процес пришвидшило чергове послаблення валютних обмежень, про яке НБУ повідомив 10 липня.
До подальшої лібералізації валютного ринку національного Регулятора активно підштовхує Міжнародний валютний фонд. МВФ вважає, що НБУ має продовжувати політику подальшого зняття обмежень на валютному ринку. Водночас МВФ настійливо порадив Нацбанку не скупитись на валютні інтервенції та активніше розпродувати свій доларовий резерв.
Таким чином, безпрецедентний валютний запас, фактично створений за рахунок допомоги західних партнерів, яким так тішився НБУ у минулому році, може дуже швидко вичерпатись. Звісно ж, це недобре. Але іншого виходу підтримати падаючу гривню наразі немає.
Нагадаємо, клієнти ПриватБанку скаржаться, що банк видає долари, які потім ніде не хочуть брати на обмін.