Навчання у Словаччині: як вступити та скільки коштує освіта для українців

Автор: Наталія Будянська

Автор рубрики про навчання закордоном продовжує ділитися власним досвідом навчання у Словаччині та відповідає на найпопулярніші питання батьків майбутніх абітурієнтів закордонних вишів.

Навчання у Словаччині: як вступити та скільки коштує освіта для українців - today.ua

Що буде з моєю дитиною?

Це питання хвилює всіх батьків 11-класників. Випускникам 2023 року складніше в сто разів. Освітня інфраструктура майже зруйнована, в студентських гуртожитках живуть переселенці… Що робити? Як дати дитині безпечне майбутнє не за всі гроші світу? Де навчатись?

Словаччина пропонує безкоштовне навчання для українців в державних вишах на словацькій мові.

Словаччина - одна з країн Європейського Союзу, яка дає іноземним студентам вид на проживання одразу після приїзду. На відміну від більшості інших європейських держав, де діють лише студентські візи.

Результати нашого ЗНО не враховуються, це правда. Враховується середній бал за останні чотири роки навчання. Як його порахувати? Складаєте річні оцінки і ділите на кількість предметів. І так по кожному року за 8, 9, 10 клас та перше півріччя 11 класу.

Популярні зараз

Російська армія до 9 травня спробує захопити ще одне українське місто

Кулеба зробив заяву про переговори з Росією: названо головну умову України

Фахівці назвали моторне мастило, яке не можна заливати в двигун автомобіля з пробігом

Постпред України в ООН натякнув на знищення Керченського мосту у 2024 році

Довгий час, поки я вивчала всі нюанси і шукала ложку дьогтю в бочці меду, ні з ким на цю тему не спілкувалася. Зрідка відповідала: "нам не важливе ЗНО" на запитання: чому донька не ходить на додаткові курси при школі з підготовки до іспитів. Ми вирішили обрату Словаччину.

Я обмежила контакти і заглибилася у тему як розвідник-дослідник.  Вирішила: поки не разберусь досконало, поки не набуду впевненості і сама не перевірю, що все це правда і збігається з реальністю, нічого говорити не буду. Нікому.  Зрештою, кожен має доступ до інтернету та пошуковий рядок у Google.

Перевіряйте! Раджу вам сто разів перевірити будь-яку інфу. Я саме так і робила.

Рік вивчала тему перед тим, як підписати договір на навчання. Чим більше вивчала, розуміла, наскільки ми відстаємо від розвитку світової інженерії та економіки ( ті сфери, з чим можу порівняти я, за освітою інженер-економіст)

Я не розуміла половини сучасних назв професій. Чим вони займаються? Ким потім можна працювати із такою спеціальністю? Європейська освіта зробила крок далеко вперед. Я не доганяла.

Агроекологія, штучний інтелект, біороботи, гіпологія, медіа зв'язок, політика ЄС, дослідження ЗМІ, digital маркетолог, менеджмент рослинного виробництва, генетичні технології, біотехнологія, соціальний менеджмент, ландшафтна інженерія, логістика, паркові біотехнології, регіональний розвиток, агротуризм та багато інших не відомих мені професій.

Це я не кажу про вузькі спеціальності: медицину, хімію, право, економіку, математику, автомобілебудування, перекладач, учитель, будівництво, туризм та готельну справу, кіно та фото мистецтво. Про те, що я можу хоч якось зрозуміти і пояснити дитині, що її чекає в процесі навчання.

У Словаччині немає зайвих предметів у навчальному плані.

Студент сам вирішує, які предмети варто відвідувати. Які він хоче обрати для вивчення. Кожен предмет має свою «вагу» за значимістю (профільні/додаткові), необхідно набрати в результаті певну кількість  «кредитів». Кредити – це бали, які вирішують долю студента. Тобто він набирає встановлений мінімум для навчання по обраній спеціальності. Склавши тести чи іспити по цим предметам на сесії,  може перейти на другий курс. Набравши 180 кредитів, студента наприкінці третього курсу допущено до захисту дипломної роботи.

Навчання в університетах поділено на зимовий та літній семестри. Усі оцінки в університеті зводяться до системи оцінювання в літерах A-FX, де:

  • A: 100,00 – 90,00% = відмінно
  • B: 89,99 - 80,00% = похвально
  • C: 79,99 - 70,00% = добре
  • D: 69,99 - 60,00% = задовільно
  • E: 59,99 – 50,00% = достатньо
  • FX: 49,99% і менше = недостатньо

Підсумкова оцінка заліковується в електронний «табель» студента, який згодом буде прикріплений як додаток до диплома. Бали в табелі поділяються на оцінки за іспити та заліки.

В університетах діє система Mais, де кожен студент має свій особистий кабінет з усією інформацією, оцінками, розкладом, спеціалізацією та предметами. Так, розклад не висить паперовим таблом у коридорі, його надсилають кожному особисто. В електронному кабінеті також відбувається реєстрація на іспит, там же знаходиться заліковка.

Розклад такий, що можна заздрити - три дні на тиждень. І чотири  вихідні. Це на першому курсі.

Чому так? У Словаччині немає зайвих предметів у навчальному плані.

Навчання у Словаччині: як вступити та скільки коштує освіта для українців

Тобто, якщо ти вивчаєш менеджмент, у програмі не буде філософії, політології, тригонометрії, вищої математики та іншої "білібєрди" заради заповнення часу. І щоб забити голову студенту. Винятково предмети, які реально знадобляться за фахом.

Тут не треба сидіти в будівлі на парах з 8 до 15, ніби твоя школа не закінчується, а просто збільшився рівень відповідальності. Є лекції, є семінарні заняття, презентації та практичні уроки. І мені дуже подобається така система, де немає зайвого і немає "води".  Яка, по суті, тобі ніяк не стане  у нагоді в реальному житті.

На факультеті «Туризму та готельної справи», наприклад, дисципліна «Робота гідом» – студенти розробляють свій турпроект. Прописують щодня по годинах та локаціях, а потім представляють проект перед аудиторією. Пробують себе як гід, виходять у місто, розповідають про цікаві локації та історичні пам'ятки.

Маркетологи роблять проекти "як витратити мільйон". Наприклад, тобі дається у розробку проект кав'ярні чи магазину, треба скласти бізнес-план розвитку, реклами тощо. Щоб не перевищити запланований бюджет. І це все починається одразу на першому курсі. В перші місяці навчання.

Ні, розклад не ідеальний. Його не можна налаштувати під себе. У системі Mais прописується розклад для всіх факультетів, спеціальностей та груп. Буває, що якогось дня може бути дуже багато пар, в інший – одна в середині дня.

Необхідно вміти вчитися самому: дається лише скелет матеріалу на лекціях та семінарах, решту вивчаєш самостійно.

Наступного разу розповім про уроки фізкультури. Вони тут особливі.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Читайте також першу статтю з циклу матеріалів про освіту за кордоном: Безкоштовна вища освіта за кордоном. Чому я обрала Словаччину.

Інстаграм канал авторки Наталії Будянської - https://www.instagram.com/nataliabudianska/