Нацбанк готується до скасування фіксованого курсу долара: що може статися на ринку валют

Автор: Марченко Любов

Наразі в Україні діє фіксований курс долара. Але для залучення України до нової кредитної програми МВФ поставив деякі умови, серед яких і скасування сталого курсу для долару. У НБУ вже розробляють алгоритм, який дозволить виконати вимогу МВФ.

Нацбанк готується до скасування фіксованого курсу долара: що може статися на ринку валют - today.ua

Про те, як відпускатимуть долар "на волю" і пронози майбутнього курсу долара пише видання obozrevatel.

Отже, Україні для отримання кредиту від МВФ потрібно дотриматись зазначеної умови. Водночас, у Нацбанку впевнені що “відпускати” долар зарано. Спершу потрібно створити для цього деякі передумови. Зокрема, треба досягти стабілізації ринку валюти. Скасування фіксованого курсу можливе тільки після досягнення балансу між попитом і пропозицією. Тому регулятор у найближчому майбутньому розробить алгоритм подальших дій для стабілізації валютного ринку.

Та попри відсутність чітких термінів, усе ж в НБУ вже погодилися на деякі зміни.

Популярні зараз

Пенсії порахують за єдиною формулою: хто отримуватиме майже 10 000 грн на місяць

Українцям обмежили відпустки у воєнний період

Чим підживити півонії навесні: один аптечний засіб допоможе виростити пишні квіти

“Скасування плати“ за доставку газу для пенсіонерів: у ГазПравді зробили важливу заяву

Донедавна сума реалізованої фінансовими установами валюти не могла перевищувати суми придбаної ними валюти у населення. Та з 21 квітня банкам усе ж дозволили перевищувати цей ліміт на 20%.

Нині фіксований курс долара трохи обмежує експортерів, яким доводиться обмінювати зароблену валюту за курсом НБУ. Звісно, якщо його відпустити, то хтось від цього виграє, але більшість учасників ринку можуть потрапити у вир неконтрольованої інфляції.

Нацбанк готується до скасування фіксованого курсу долара: що може статися на ринку валют

 "До кінця весни – поки що не очікується жодних змін. Ситуація на ринку дуже стабільна, і завдяки західній підтримці резерви Національного банку наростають. Якогось тиску на гривню просто немає", – каже економічний експерт Сергій Фурса.

Директор департаменту казначейства Cominbank Герман Марченко впевнений що ситуація розвиватиметься за позитивним сценарієм. У такому разі офіційний, банківський та готівковий курс згодом будуть наближатись до певної спільної “позначки”. Ймовірно це може бути 36,6 грн за долар. Втіленню такого сценарію сприяє зростання депозитних ставок.

"Формування єдиного курсу не відбудеться раптово, це питання буде тривалим у часі", – зазначає  Герман Марченко.

Але існує і негативний сценарій. Він менш імовірний, але якщо таке станеться, то курс долара може “підскочити” до 40 грн. Така ситуація на ринку можлива, якщо РФ зірве зернову угоду, і Україна перестане отримувати надходження з продажу зерна. Також на “клімат” валютного ринку впливає і ситуація на фронті.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Варто зазначити, що наразі дати прогноз на тривалі терміни доволі важко. Через війну Україна втратила підприємства, а разом з ними і деякі ринки. Наразі бюджет країни залежить від зовнішньої підтримки країн-партнерів. Після закінчення війни Україні доведеться пройти складний і тривалий шлях відновлення, який також передбачає зовнішні запозичення. Та поки війна триває, стійке зміцнення гривні навряд чи можливе.

Нагадаємо, МВФ спонукає українського регулятора до підвищення тарифу на передачу електроенергії.