На ринку землі різко зросли ціни на послуги нотаріусів

В Україні ринок землі загрожує зовсім зупинитись. Справа в тому, що в земельних угодах різко зросли ціни на послуги нотаріусів. Причому ці додаткові витрати практично повністю лягають на плечі продавців. За такої умови власникам земельних паїв взагалі немає сенсу збувати їх за безцінь.

На ринку землі різко зросли ціни на послуги нотаріусів - today.ua

Нині на українському ринку землі ціна одного гектара в середньому становить 1500 доларів. При цьому вартість нотаріальних послуг зросла приблизно до 10 тисяч гривень, тобто перевищила 300 доларів. А при цьому є ще й землі за нижчою ціною –близько однієї тисячі доларів за гектар. Таким чином, селянам немає сенсу продавати свою землю за безцінь: по 600-700 доларів, і вони воліють притримати свій товар до ліпших часів.

Така ситуація склалась через те, що нотаріуси вимушені обов'язково перевіряти набувачів та власників земельних ділянок. Ця перевірка здійснюється практично вручну і займає немало часу. Нотаріуси кажуть, що вона може тривати до двох тижнів.

На ринку землі різко зросли ціни на послуги нотаріусів

Таким чином, нотаріуси були змушені підняти ціну на свої послуги з оформлення земельних угод. Зараз вартість нотаріальних послуг на ринку землі становить близько 10 тисяч гривень.

"Фактично покупець покладає ці витрати на продавця. І люди при вартості землі у 1500 доларів за гектар змушені занижувати її до 200-300 доларів за гектар. І це стосується не тільки паїв земель сільськогосподарського призначення, а й садових земельних ділянок, земель особистих господарств та інших", - каже нардеп Артем Нагаєвський, який очолює підкомітет з питань земельних відносин агарного комітету Верховної Ради.

За словами Нагаєвського, цей процес можна було би значно пришвидшити, а відтак здешевити. Тим більше, що всі дані, які необхідні нотаріусам для перевірки, є в електронній формі. Треба лише розробити програмне забезпечення для цієї процедури.

Нагадаємо, деякі нардепи вважають, що через десяток років ціна землю в Україні може вирости в десяток разів і становити близько 10 тисяч євро за гектар. Тому власникам земельних паїв не радять зараз їх продавати.

ДЖЕРЕЛОagrobusiness