Today.ua

На людство чатує голод: ціни на продовольство досягли 11-річного рекорду

У світі ціни на продовольство досягли 11-річного рекорду. Востаннє вони були такими високими у квітні 2011. Дорожчають усі продукти. Але найбільше зросли в ціні молочні продукти та рослинні олії.

Такі невтішні дані містяться у звіті, оприлюдненому Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (FAO).

Якщо продовольство і далі дорожчатиме такими темпами, то велика частина людей просто не зможе його купувати. У світі може початися масовий голод.

Індекс продовольчих цін у січні досяг 135,7. І це на 1,1% вище, ніж було в грудні 2021, тобто із настанням нового року ціни на продовольство не припинили зростання.

Порівняно з груднем найбільше зросли ціни на рослинні олії. Їхня вартість стала більшою на 4,2%. Таке стрімке зростання цін на рослинні олії пов'язане з дефіцитом пальмової олії. Через дефіцит пальмової різко зріс попит на решту видів рослинних олій – соняшникову, соєву, рапсову, оливкову.

На другому місці за темпами зростання цін – молочна продукція. Вартість молокопродуктів порівняно з груднем стала вищою на 2,4%. Найбільше додали в ціні сухе знежирене молоко та вершкове масло.

"Це пояснюється напруженою обстановкою на світових ринках, що склалася внаслідок скорочення експортної пропозиції, особливо в Західній Європі, де спостерігається зменшення обсягів виробництва молока в деяких великих країнах-виробниках та зниження рівня запасів", - зазначають у звіті FAO.

Крім того, великий вплив на скорочення обсягів виробництва молокопродуктів здійснює пандемія коронавірусу. Через захворювання і карантин різко скоротилась кількість людей, що зайняті у цій сфері.

При цьому ціни на м'ясо, цукор і вироби з борошна виросли ненабагато. Причому цукор навіть подешевшав порівняно з груднем на 3,1% (нагадуємо, що йдеться про світові ціни).

Усі ці процеси не можуть обминути Україну

Україні інтегрована в світовий продовольчий ринок. І тому всі процеси, які на ньому відбуваються, не обминають і нашу країну.

Україна є світовим лідером із виробництва та головним експортером соняшникової олії. Так, торік частка олії в експорті українського продовольства склала 65,8%. А загалом. в усьому експорті України вона становила 9,4%. За продану соняшникову олію наші експортери виручили понад 6 мільярдів доларів.

З одного боку, це добре для країни. З іншого – наші внутрішні ціни ростуть паралельно, а деколи й із випередженням світових цін.  І ми, українці, усі ці тенденції на собі відчуваємо.

Нагадаємо, соняшникова олія увійшла до списку соціально важливих продуктів, на які український уряд встановив обмеження на роздрібну націнку. Однак це не зупинило зростання ціни на неї.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ