Мобілізацію жінок в Україні відкладено до 1 жовтня 2023 року. Поки що українки можуть ставати на військовий облік та нести військову службу добровільно. Для кого служба у майбутньому стане обов'язковою, і як визначатимуть спеціальності, які підпадають під мобілізацію, розповів адвокат Валерій Єфремов.
У багатьох жінок у дипломі вказано одну спеціальність, але працюють вони зовсім в іншій сфері. Відповідно до закону, статус військовозобов'язаної жінка може отримати як за фактом здобуття освіти за спеціальністю, спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю, так і за фактом працевлаштування за професією, спорідненою з такою спеціальністю.
Адвокат уточнює, що для відповіді на питання, чи є жінка військовозобов'язаною, слід звертатися до освіти, яка вказана у її дипломі. Це стосується як працюючих жінок, так і тих, хто після університету жодного дня не працював. Для військового обліку враховуються лише освіта, яку жінка здобула у ліцензованому навчальному закладі (коледж, інститут, університет), та має документ про закінчення ВНЗ державного зразка. Факт проходження різного роду курсів (з програмування, косметології тощо) не дає підстав для взяття жінки на військовий облік.
Для тих жінок, які не мають освіти за спеціальністю, спорідненою ВУС, але професія яких підпадає під обов'язок ставати на військовий облік, частина обов'язків у сфері військового обліку перекладається на роботодавця. При цьому спрогнозувати, яким чином роботодавець визначатиме, які з його робітниць мають стати на облік, фактично неможливо.
Щодо жінок-підприємців, то їм слід хвилюватися найменше. Справа в тому, що законодавство не передбачає обов'язки ФОП займатися військовим обліком, на відміну від підприємств. Сам факт реєстрації жінки як підприємця та господарювання за певними видами економічної діяльності не зобов'язує її проходити процедуру взяття на військовий облік. Тому жінки-підприємці, які не мають освіти за спеціальністю, включеної до переліку Міноборони, не є військовозобов'язаними та не підлягають взяттю на облік.
Нагадаємо, перелік спеціальностей, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після отримання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних, включає такі галузі:
- хімія, хімічні технології та інженерія; біологія;
- телекомунікації та радіотехніка;
- інженерія програмного забезпечення, комп'ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп'ютерна інженерія, системний аналіз, кібербезпека, мікро- та наносистемна техніка, автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології;
- метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка;
- науки про Землю, географію, фізику та астрономію;
- харчові технології, розробка виробництва та переробки продукції тваринництва;
- забезпечення військ, озброєння та військова техніка; технології легкої промисловості;
- фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров'я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія та експертиза;
- стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
- біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
- ветеринарна медицина; ветеринарна гігієна;
- облік та оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, гроші, банківська справа та страхування;
- видавництво та поліграфія;
- психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення.
Нагадаємо, які категорії жінок точно отримають відстрочку від призову до армії.