Мобілізація в Україні: адвокат розповів, у яких випадках перевірка військового квитка незаконна

Автор: Лобанова Єлизавета

Військовий стан в Україні продовжено до 18 серпня. Останнім часом представники ТЦК все частіше зупиняють чоловіків на вулицях і просять пред'явити їх військовий квиток. Адвокат Роман Симутін розповів, наскільки такі дії є легальними.

Мобілізація в Україні: адвокат розповів, у яких випадках перевірка військового квитка незаконна - today.ua

За словами правозахисника, ТЦК вигадали нову чергову хитрість, як тримати у напрузі військовозобов'язаних чоловіків. Представники військкоматів, стверджуючи, що під час воєнного стану кожен повинен мати при собі військово-облікові документи, вимагають у чоловіків у громадських місцях пред'явити військові квитки. У разі відмови загрожують затриманням та притягненням до адміністративної відповідальності за ст. 210 КУпАП.

Представники ТЦК аргументують свої дії положеннями законодавчих актів:

  • Ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
  • Постанова КМУ №1456 від 29.12.21 р.
  • Наказ начальника ВДА (військово-цивільної адміністрації) на прикладі начальника Чернівецької обласної ВДА від 02.05.2022 р. "Про окремі питання організації мобілізації", який зобов'язав громадян області носити із собою військово-облікові документи для перевірки.

Популярні зараз

Пенсіонерам автоматично перерахують пенсії з 1 травня: які доплати отримають українці

В Україні стартувала “м'яка“ мобілізація, - Reuters

В Україні вирішили змінити правила торгівлі цигарками, алкоголем та паливом

Наймодніші джинси весни-літа 2024 року: який денім актуальний у новому сезоні

Так, дійсно, ч. 7 ст.8 ТЦК надано право на перевірку документів, авто, вантажів тощо у визначеному урядом порядку, проте про військовий квиток нічого не сказано. Те саме стосується постанови №1456, де уповноважена особа має право вимагати документи, що засвідчують особу чи спеціальний статус. Але не просто так, а лише за наявності певних підстав, наприклад, якщо ви вчинили правопорушення тощо.

До документів, що засвідчують особу та громадянство відносять паспорт, у тому числі закордонний. А документи, що засвідчують особу та її спеціальний статус – це посвідчення водія та посвідка на проживання мігранта. Військового квитка у цьому переліку немає.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Таким чином, адвокат зазначає, що закон, постанова та накази, на які посилаються ТЦК та СП, не мають відношення до перевірки військово-облікових документів. Вони лише у виняткових випадках надають право перевіряти документи, що засвідчують особу чи спеціальний статус. Тому не варто боятися, що вас притягнуть до відповідальності за ст. 210 КУпАП, якщо ви не пред'явите на вимогу військовий квиток у громадському місці. Будь-який суд вас виправдає.

Раніше повідомлялося, хто із призовників і за що може отримати штраф від 5100 до 8500 гривень.