Курс долара залишатиметься незмінним, щонайменше, до закінчення дії воєнного стану. Коли настане мир, НБУ почне його поступово відпускати. Звісно, за такої умови девальвація гривні неминуча, але Нацбанк робитиме все, аби пом'якшити українцям цей удар і запобігти потрясінням.
Саме такий сценарій передбачає НБУ для ринку валют в Україні після війни. Ним поділився з українцями у ході телемарафону "Єдині новини" заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук.
Отже, фіксований курс долара 29,25 грн НБУ триматиме, принаймні, до закінчення дії воєнного стану.
"А далі, після нашої перемоги, ми будемо поступово повертатися до звичного режиму плаваючого обмінного курсу, поступово знімати адмінобмеження, скорочувати свою участь на ринку", - пояснив Ніколайчук.
Він каже, що Нацбанком передбачений дуже поступовий перехід від жорсткого фіксованого курсу долара до вільного ринку валюти. Це дасть змогу уникнути великих потрясінь на ринку валют, а також має пом'якшити українцям ціновий удар від нової вартості гривні, яка неминуче здешевіє.
Втім, НБУ сподівається, що великого знецінення національної валюти вдасться уникнути. Адже нині на чорному ринку долар продають за максимальним курсом 34 гривні. Тобто, його вартість ненабагато відрізняється від курсу, "замороженого" НБУ.
У свою чергу, фінансові аналітики налаштовані не так оптимістично. Хоча вони також вважають, що НБУ зробив грамотні кроки на початку війни: зафіксував курс долара, заборонив продаж валюти, а також обмежив зняття валютної готівки та вивезення валюти за кордон. Завдяки цьому гривню вдасться вберегти від обвального знецінення.
Зокрема, аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак переконаний, що завдяки правильній стратегії Нацбанку курс долара не злетить вище 100 гривень. Хоча українцям і 90 гривень вистачить, аби стати втричі біднішими.
Нагадаємо, Максим Орищак вважає, що обвал гривні буде пропорційний економічним втратам України. Він прогнозує, що національна валюта знеціниться, щонайменше, удвічі.