Близько половини видатків бюджету-2023 підуть на фінансування оборони. Грошей, зібраних до бюджету за рахунок податків, не вистачатиме навіть на цю статтю. Решту потреб, включаючи зарплати бюджетникам і пенсії, мають намір фінансувати за рахунок зовнішніх надходжень. Україна розраховує отримати кредити і гранти від західних партнерів. Причому влада намагатиметься брати менше кредитів, а отримати більше грантів.
Про це йдеться в сюжеті ТСН.
"Перше -це армія та безпека. На цю сферу спрямуємо 48% усіх видатків. Це - понад 1 трильйон гривень. Бюджет 2023-ого буде бюджетом перемоги України в боротьбі з агресором", - заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Усі гроші від власних надходжень підуть на фінансування оборони. Це – першочергова стаття видатків, каже очільник уряду. Проте навіть усіх цих надходжень для армії, ймовірно, не вистачить. Водночас, Україна не має право брати на фінансування армії гроші, що надійшли від закордонних партнерів. Тому Нацбанку знову доведеться вмикати друкарський верстат, щоби компенсувати нестачу грошей надрукованими купюрами.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Міжнародну підтримку на фінансування війни ми використати не можемо. На це є заборона. Це – чітка домовленість з нашими донорами. Саме тому НБУ кожного місяця друкує 23-30 мільярдів. Тому що це гроші, якими ми фактично закриваємо касовий розрив, щоби профінансувати зарплати військових, додаткове обладнання, закупівлю військової зимової форми і таке інше", - кажуть урядовці.
На решту бюджетних видатків в України грошей не буде. Отже всі зарплати бюджетників, частина пенсій та інші затрати будуть покриватись за рахунок зовнішніх надходжень – кредитів і грантів.
"Недавно, під час зустрічі у Берліні отримали запевнення від президентки Єврокомісії Урсули вон дер Ляєн, що ЄС виділить 18 млрд євро наступного року в якості макрофінансової допомоги. Маємо прогрес з МВФ. Розраховуємо на старт нової великої програми у 2023 році”, - поділився прем'єр.
Українські урядовці розраховують, що вдасться залучити більшу частину зовнішньої допомоги саме у вигляді грантів, які не доведеться повертати. Адже кредити, навіть видані під малий відсоток, все одно треба буде віддавати. А отже, Україна на довгі повоєнні роки опиниться у борговій ямі.
"Уряд сьогодні працює над тим, щоби кількість грантів або безповоротної допомоги перевищувала кількість кредитів, які ми беремо. Для того, щоби не збільшувати катастрофічно наш зовнішній борг як країни. Їм це вдається, тому що у 22 році приблизно половина міжнародного фінансування надходила у вигляді безповоротної допомоги. Наприклад, США дають переважно безповоротну допомогу", - зазначають експерти.
Тим часом, в Україні навіть зараз є немало вакансій, за якими обіцяють зарплату від 30 тисяч гривень і вище. Причому це галузі, які не належать до бюджетної сфери, а отже можна не боятись, що з-за кордону не дадуть грошей.