Компенсації за пошкоджене чи зруйноване житло: хто з українців першим отримає фінансову допомогу

Українці зможуть отримати компенсації за пошкоджене чи зруйноване під час війни житло. Механізм компенсації закладено у законопроекті №7198, який зараз перебуває на розгляді Верховної Ради до другого читання. У документі зазначено, хто першим отримає компенсацію за матеріальні збитки, і звідки уряд братиме на це кошти.

Компенсації за пошкоджене чи зруйноване житло: хто з українців першим отримає фінансову допомогу - today.ua

Відповідно до законопроекту, компенсації виплачуватимуть за нерухомість, яка була пошкоджена або зруйнована з 24 лютого 2022 року та протягом трьох років після припинення військового стану. Йдеться про квартири, інші житлові приміщення, будинки садибного типу, дачі, об'єкти будівництва, де були зведені опорні стіни та зовнішні конструкції.

Право на компенсацію отримають громадяни України, які є власниками, інвесторами, замовниками будівництва чи спадкоємцями нерухомості. Не отримують компенсації ті українці, які перебувають у списках санкцій та засуджені за злочини проти основ національної безпеки.

Компенсації за пошкоджене чи зруйноване житло: хто з українців першим отримає фінансову допомогу

Гроші на відшкодування збитків уряд братиме із конфіскованих коштів країни-агресора, а також бюджетів міжнародної допомоги. Безпосередньо процес виплат організують комісії за місцевих громад.

Якщо раніше у документі пропонувалося фінансове відшкодування за пошкоджене житло, то до другого читання до законопроекту внесли статтю про відновлення майна через будівельні роботи та надання будівельних матеріалів. При цьому власники квартир отримають житловий сертифікат як гарантію від держави профінансувати придбання квартири чи іншого житлового приміщення.

Власники будинків зможуть отримати кошти на будівництво будинку або сертифікат на будинок або квартиру. У документ у друге читання внесли поправку, збільшивши термін подання заяви на компенсацію: це можна зробити під час воєнного стану та протягом року, як воно закінчиться, через додаток "Дія", ЦНАП, орган соцзахисту чи нотаріуса. До заяви слід додати копію права власності, фото чи відео та після знищення житла.

Якщо законопроект ухвалять у другому читанні без внесення змін, то пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна матимуть учасники бойових дій, багатодітні сім'ї та особи з інвалідністю І та ІІ груп.

Джерелами фінансування компенсації за пошкоджене та знищене майно будуть:

  • кошти державного та місцевих бюджетів;
  • кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів;
  • міжнародна технічна та/або зворотна або безповоротна фінансова допомога;
  • репарації чи інші стягнення з Росії;
  • інші джерела, дозволені законодавством України, у тому числі місцеві фонди, створені з метою надання компенсації та відновлення пошкоджених/знищених (зруйнованих) об'єктів нерухомого майна.

За отриманням компенсації потрібно буде звертатися до визначеної Урядом юридичної особи. Відповідь та компенсація мають бути протягом 10 робочих днів.

Раніше повідомлялось, що Чехія продовжила виплату компенсації за житло українським біженцям.

ДЖЕРЕЛО24tv.ua