Незважаючи на війну та падіння української економіки, гривня мала коштувати на 46% дорожче, ніж вона коштує зараз. Принаймні, індекс Біг Мака дає саме таке співвідношення цін.
Розрахунки щодо вартості української валюти за індексом Біг Мака навів нардеп Ярослав Железняк у своєму Telegram-каналі.
Железняк пише, що з нетерпіннням чекав на відкриття McDonald’s у Києві. І зовсім не тому, що скучив за знаменитим фастфудом, а через те, що дуже хотів порівняти купівельну спроможність наших грошей порівняно з іншими.
"По теорії паритету купівельної спроможності, при адекватному курсі валют, один і той самий продукт буде коштувати однаково в різних країнах", - нагадує політик.
Популярні зараз
В українських вузах не скасовуватимуть бюджетну форму навчання
Hyundai представив новий електричний кросовер IONIQ 9
Отже, наразі у McDonald’s, що оновили свою роботу, Біг Мак коштує 101 гривню.
"На момент розрахунку липневого індексу, Біг Мак в США коштував $5,15. Грубо кажучи, співвідношення 1:19,6. Тобто, відповідно до цін Біг Маку, офіційний курс мав би становити 19,6 грн/дол. Офіційний курс НБУ зараз: $1 = 36,6 грн/дол. Отже, гривня недооцінена на 46,4%", - наводить свої розрахунки Ярослав Желєзняк.
Втім, як з'ясувалось, українська гривня, хоч і добряче недооцінена, та все ж у цьому рейтингу недооціненості не перша. У топ-5 недооцінених валют увійшли інші гроші:
- румунська (Біг Мак коштує на 55,7% дешевше);
- індонезійська (-54,6%);
- південноафриканська (-54,5%);
- індійська (-53,6%);
- єгипетська (-52,9%) валюти.
Водночас є й такі національні валюти, які аж надто собі знають ціну. До пятірки найбільш переоціненних валют увійшли такі:
- швейцарський франк (+30,3%);
- норвезька крона (+21,6%);
- уругвайський песо (+18,1%);
- шведська крона (+8,5%);
- канадський долар (+2%).
Нагадаємо, тим часом, курс долара в обмінниках вже злетів понад 42 гривні.