Імпорт електроенергії з Росії став неминучим через неготовність вітчизняної енергетики до зими. Про це заявив колишній міністр енергетики Юрій Продан.
Продан, який двічі очолював Міненерго (з 2007 по 2010 роки та у 2014), каже, що до ситуації, яка склалась нині на ринку електроенергетики, причетні всі складові влади: і Міненерго, і Кабмін, і НКРЕКП. Продан вважає, що жодна з цих структур не приділила належної уваги підготовці енергетики до зими та не врахувала ризиків, які можуть виникнути у зимовий період.
Однак причина імпорту електроенергії з Росії – не лише в халатному ставленні влади, а й у тому, що це доволі вигідна річ, ділиться досвідом Юрій Продан.
"Друга причина – бажання певних комерційних структур отримати зиск від імпорту, в новому енергоринку можна добре заробити на різних операціях. На українському ринку імпортери продають електроенергію дорожче, ніж купили її в Росії, тому це досить вигідна операція", - каже він.
Колишній глава Міненерго також каже, що насправді імпорт енергії в РФ не може на сто відсотків врятувати Україну від віялових відключень електроенергії, як це стверджує глава парламентського комітету Андрій Герус. Насправді і в росіян також у період пікових морозів можуть виникати проблеми із перевантаженням системи. І тоді, коли вони зненацька припинять постачання енергії в Україну, може статися раптове розбалансування нашої системи. І в Україні доведеться терміново застосовувати віялові відключення енергетики. Причому, якраз у найтемнішу пору та найлютіші морози.
"Ще гірше може статися, якщо Росія взагалі захоче від'єднати нашу енергосистему від своєї, і тоді певні лінії електропередачі будуть відключені російською стороною, станеться перенавантаження інших ліній та енергосистеми роз’єднаються. А далі вже ситуація буде ускладнюватися", - зауважив Продан.
Нагадаємо, Україна у січні розпочала імпорт електроенергії з Білорусі, а в лютому ще й із Росії. Керманичі української енергетики кажуть, що до цього призвели простої багатьох вітчизняних енергоблоків на теплових та кількох - на атомних електростанціях.
До речі, на днях, після ремонту, був під'єднаній до єдиної енергосистеми другий енергоблок Хмельницької АЕС. Спеціалісти кажуть, що виробленої ним енергії вистачить для того, щоб припинити імпортувати енергію з Росії. Але це за тієї умови, що функціонуватимуть і більш маневрені теплові електростанції.