Українські біженці у Польщі мають право на отримання допомоги сім'ям з дітьми нарівні з поляками. У країні діє кілька програм державної підтримки. Розкажемо докладніше, як взяти участь у кожній із них та отримати виплати.
Карта Великої родини (Karta Dużej Rodziny)
З 1 січня 2019 року Польща запровадила програму підтримки для сімей, які мають щонайменше трьох дітей. Карта Великої родини дає змогу отримувати знижку на послуги та товари на території всієї Польщі. У цій програмі беруть участь мережі супермаркетів Biedronka та Lidl, заклади культури (наприклад, музеї), транспортні установи, АЗС та інші. Якщо ви бачите на будівлі наклейку "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny", то значить тут можна скористатися Карткою.
Українці-батьки, які мають статус біженця, можуть оформити картку як на себе, так і на своїх неповнолітніх дітей (або дітей віком до 25 років, якщо вони навчаються). У випадках, коли є довідка про інвалідність, вікових обмежень немає.
Додатково подається інформація про всіх членів сім'ї. В електронному вигляді це можна зробити на порталі empatia.mpips.gov.pl (потрібний електронний підпис). Розгляд заявок триває 30 днів.
Популярні зараз
Українські АЗС збільшили ціни на автогаз
Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу
Аналітики повідомили, як зміняться ціни на продукти харчування в Україні
У 2025 році 88% українських компаній планують збільшити зарплати працівникам
Програма Сім'я 500+
Сім'я 500+ – це програма підтримки демографії у Польщі, згідно з якою кожна сім'я має право отримувати субсидію у розмірі 500 злотих на місяць на кожну дитину, незалежно від доходу батьків.
Право на таку допомогу мають не лише громадяни Польщі, а й іноземці, які мешкають у Польщі. У тому числі й біженці з України.
Щоб оформити участь у програмі 500+, українським біженцям та решті потрібно особисто подати заяву до ZUS, або подати електронну заяву. Для цього потрібно мати PESEL (польський аналог ідентифікаційного коду), банківський рахунок у Польщі та польський номер телефону.
Програма 400 Plus
Програма 400 Plus у Польщі створена для того, щоб зменшити витрати батьків на перебування дітей у яслах чи спеціальних клубах. Допомога від держави становить 400 злотих на місяць, але не більша за вартість витрат на зазначені заклади (без урахування витрат на харчування).
400 злотих – це максимальний розмір допомоги, на який можуть розраховувати батьки. Якщо фактичні витрати на дошкільну установу, які не входять витрати на харчування менше 400 злотих, то й виплати становитимуть цю величину, покриваючи 100% витрат.
Наприклад, вартість перебування в яслах складає 500 злотих на місяць – за програмою буде компенсовано 400 злотих, а ще 100 злотих батьки заплатять самостійно. Якщо ціна, наприклад, 350 злотих, то буде компенсовано лише 350. На 50 злотих, що залишилися, ніхто претендувати не зможе.
Сімейний опікунський капітал (RKO)
Сімейний капітал (Rodzinny kapitał opiekuńczy) – це додаткова допомога сім'ям, дія якої розпочалася 1 січня 2022 року та триватиме у 2023 році. У рамках цієї програми держава сплачує сім'ям по 12 000 злотих на другу та наступну дитину віком 12–35 місяців частинами на 12 або 24 місяці.
Отримати виплати можуть:
- Іноземці, які мають статус ПМП (постійний побут та карти довгострокового резидента ЄС, видані Польщею), т.к. маю вільний доступ до ринку праці.
- Іноземці, які мають тимчасовий дозвіл на проживання (карти побуту), на яких є інструкція «з доступом до ринку праці (dostep do rynku pracy)».
- Власники статусу UKR.
Раніше повідомлялося, за яких умов українські біженці у Польщі можуть отримувати польську пенсію.