Today.ua

Гроші на виплати для ВПО є, а влада “футболить“ людей, - Верещук

З нового року виплати для ВПО стали затримувати. Люди масово скаржаться, що не можуть вчасно отримати своїх грошей. Соцслужби на місцях нічого виразного не кажуть, радять лише почекати. Водночас, в уряді запевняють, що все профінансовано, і пояснюють затримки суто технічними причинами.

Зокрема, про це заявила в інтерв'ю Радіо Свобода віце-прем'єрка, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.

Хоча виплати ВПО не належать до зони відповідальності міністерства, яке очолює Верещук, та все ж у Мінреінтеграції  масово телефонують внутрішні переселенці зі скаргами на затримку державної допомоги. Люди скаржаться, що чиновники на місцях не пояснюють причин затримки виплат або пояснюють їх технічними причинами та радять переселенцям не нервувати і трішки зачекати. Але для багатьох людей ці гроші – єдиний засіб для існування. Адже багато хто з них не змогли знайти собі роботу на новому місці.

"Нам дзвонять десятки тисяч людей і кажуть, що виплати або затримуються, або чомусь не виплачуються – з технічних чи інших причин. Ми почали розбиратися і побачили, що багато питань від недокомунікації", – каже Верещук.

Чиновниця також пояснила, що вона особисто вкладає в поняття "недокомунікації".

"Щоб ті, до кого приходять люди, їх, вибачте, не "футболили", а чітко сказали, що зробити, постаралися допомогти. А якщо це не працює – направили це питання до Києва. Натомість їм просто кажуть: "ви чекайте, грошей нема". Люди місяцями нервують. А це неправда, бо гроші є, і ми щомісяця фінансуємо", - пояснила віце-прем'єрка.

Вона також додала, що тільки за минулий рік на фінансування ВПО держава витратила 53 мільярди гривень. Втім, скільки профінансовано цьогоріч, Ірина Верещук не повідомила.

Її колега по уряду, міністр соцполітики Оксана  Жолнович, в інтерв'ю, яке вона дала Радіо Свобода наприкінці лютого, теж апелювала до минулорічних цифр. Вона також згадала про 53-мільярдний бюджетний транш для виплат ВПО у минулому році.

"Ми його витратили. Основна програма – це виплата на проживання, яке наше міністерство надає в розмірі двох тисяч на кожну дорослу людину, а три тисячі – для дітей і осіб з інвалідністю. Також є система "Прихисток", яка повертає вартість комунальних платежів тим господарям, що приймають у себе людей внутрішньо переміщених", - повідомила Жолнович.

До цієї суми також увійшла компенсація за комунальні послуги центрам комплексного проживання і санаторіям, в яких компактно проживають ВПО. Крім того, держава компенсувала частину витрат роботодавцям, які працевлаштували у себе переселенців, додала очільниця Мінсоцполітики.

Втім, усе це – минулорічні цифри. А людей турбує те, що їм затримують гроші зараз, у цьому році. Досі ніхто з чиновників не дав чіткої відповіді, коли виплати почнуть надходити регулярно, щоб люди хоч якось могли планувати свій злиденний сімейний бюджет.

Нагадаємо, МВФ вимагає, щоб український уряд більше не вдавався до емісії національної валюти, як до засобу латання фінансових дірок.  Водночас, обіцяної західної допомоги, хоч вона і є, очевидно замало для фінансування всіх бюджетних потреб. Можливо, саме це і є причиною затримки бюджетних виплат?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ