Готуємось до опалювального сезону: як платити менше за газ та комуналку

Автор: Евгений Шведов

Літо – гарний час, щоб подбати про економію природного газу та тепла в опалювальний період. Адже фінальні суми в платіжках залежить не лише від тарифів, а й від того, наскільки ми раціонально та ощадливо споживаємо ці ресурси.

Готуємось до опалювального сезону: як платити менше за газ та комуналку - today.ua

Today.ua розповідає, як люди можуть почати платити менше за газ, які кроки для цього потрібно вжити, та куди звернутися, щоб держава профінансувала до 70% ваших витрат.

Утеплення за допомогою держави

Найперше, що слід зробити – максимально знизити втрати тепла у будинку чи квартирі. Банальне утеплення фасаду за допомогою пінопласту чи інших подібних матеріалів допоможе підняти температуру в приміщенні взимку на 2-4 градуси, що автоматично знизить суми у платіжці, якщо у вас автономне опалення чи стоїть квартирний лічильник тепла.

Влітку ж таке приміщення буде менше прогріватися, що дозволить економити на електроенергії для кондиціонера. Також збереженню тепла сприяє встановлення енергоефективних вікон, або якісне утеплення старих дерев’яних вікон (рекомендації з вибору вікон є на сайті USAID).

Популярні зараз

У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Зекономити на утепленні можна за допомогою програми «теплих кредитів» від Державного агентства енергоефективності. Якщо ви живете у приватному будинку, то за її допомогою можна повернути 35% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн), які ви витратите на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів.

Важливо: шансів взяти «теплий кредит», якщо ви звернетеся по нього зараз (середина літа), майже немає. Причина, знову-таки, у малому цьогорічному бюджеті. Так, вже на початку червня банки роздали майже всі передбачені на цей рік гроші (120 млн грн). Тому найкращим виходом буде ретельно спланувати свої витрати та звернутися за кредитом вже у 2022 році, щойно буде оголошено про старт програми з новим бюджетом.

Також додаткову компенсацію по тілу або відсотках за «теплими кредитами» можна отримати завдяки програмам, які фінансуються з місцевих бюджетів. Інтерактивна карта таких програм по регіонах України доступна за посиланням.

Окрема історія – це будинки, підключені до централізованого опалення, у яких стоїть будинковий лічильник тепла. Їх є сенс утеплювати повністю та за один раз, оскільки утеплення окремих квартир суми у платіжках не зменшить (хоча у них і стане тепліше).

Нижче – перелік рекомендованих робіт:

  • встановлення лічильника тепла;
  • встановлення індивідуального теплопункту та погодного регулювання;
  • заміна вхідних дверей;
  • заміна вікон у місцях загального користування;
  • ремонт і утеплення даху;
  • утеплення фасадів.

Дізнатися, які саме заходи потрібно виконати у вашому будинку, можна за допомогою енергоаудиту.

Є два способи, як знизити витрати на утеплення багатоквартирного будинку – «теплий кредит» та програма енергомодернізації багатоповерхових будинків «Енергодім».

Однак для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) у 2021 році програма «теплих кредитів» не діє. Це сталося через значне скорочення фінансування програми з держбюджету (150 млн грн проти 400 млн грн у 2020 році).

Альтернативою є державна програма «Енергодім» від Фонду енергоефективності. За нею компенсація вартості енергоефективних робіт для ОСББ складає до 70%.

Прикладом успішного проекту в рамках таких програм є модернізація п’ятиповерхового 40-річного будинку ОСББ «Земська 39» у Прилуках. Вона завершилась у квітні 2021 року. В результаті суми у платіжках зменшилися на 50%. Для порівняння – якщо вартість опалення трикімнатної квартири в цьому будинку в середньому склала 1900 грн/міс, то в не утепленому сусідньому – 3800 грн/міс.

Готуємось до опалювального сезону: як платити менше за газ та комуналку

Загальна вартість проекту склала 4,2 млн грн, з яких близько 2,97 млн грн або 70% – грант за програмою «Енергодім». Частка, яку заплатили мешканці будинку – 1,2 млн грн. Вартість робіт на кожну квартиру склала 467 грн/м2 або 28 тис. грн для квартири площею 60 кв/м2.

Ефективні котли

Наступний пункт, що гарантовано збереже гроші власникам квартир і будинків з індивідуальним опаленням – придбання сучасного котла. Більшість з них користуються застарілим обладнанням, яке має низький коефіцієнт корисної дії та спалює набагато більше газу, ніж сучасне.

Наприклад, ККД котлів конденсаційного типу в низькотемпературному режимі 50/30°C –  близько 107%, тоді як у старих моделей атмосферних котлів – 80-85%. У конденсаційних котлах додаткові відсотки ефективності (вище 100%) набираються за рахунок того, що водяна пара конденсується у воду, виділяючи додаткове тепло. Завдяки цьому витрати газу в них на 20-30% нижчі, ніж у застарілих моделей.

Це означає, що на стільки ж меншими будуть і витрати на газ. Наприклад, якщо власник приватного будинку зі старим котлом за сезон за газ платить 12000 грн (споживання 1500 м3), то з конденсаційним котлом його витрати зменшаться до 8400-9600 грн (економія від 2400 до 3600 грн). А знизивши річний об’єм споживання газу, домогосподарство з наступного газового року почне отримувати від облгазу менші рахунки за його розподіл.

Перешкодою є досить високі ціни на конденсаційні котли – від 17 тисяч гривень (ціна звичайних починається від 4 тисяч).

На думку економіста Бориса Кушнірука, в Україні повинна бути державна програма, яка б дозволила за кілька років провести масову заміну старих котлів на нові. Інакше держава прирікає себе та своїх громадян на замкнене коло: населення через неефективне обладнання спалює багато газу, а держава змушена роздавати десятки мільярдів гривень, щоб покрити ці витрати через субсидії.

«Населення споживає газ вкрай неефективно не тому, що воно безвідповідальне. У домогосподарствах з великими витратами газу його споживається багато тому, що люди користуються вкрай застарілими котлами. А саме населення не спроможне купити обладнання, яке б забезпечувало в рази ефективніше споживання газу», – сказав економіст Кушнірук під час експертного обговорення проблем української енергетики.

Поки такої програми немає, українцям змушені розраховувати на свої сили. Але навіть без державної допомоги придбання конденсаційного котла є дуже вигідним, оскільки витрати на нього за рахунок економії газу відіб’ються вже за 3-4 сезони.

Досвід Польщі: як держава допомагає купувати сучасні котли

До речі, в Польщі, де багато людей живуть в будинках, що опалюються вугільними печами, або застарілими газовими котлами, діє програма «Чисте повітря». Вона почалась у 2018 році та розрахована до 2029 року. Держава виділяє гроші, аби населення купувало економне та екологічне обладнання для свої домових котелень.

Залежно від доходу сім’ї, держава покриває від 45% до 75% витрат на купівлю і встановлення газового обладнання. Мінімальна сума компенсації складає 3 тис. злотих (20 тис. грн), а максимальна – 37 тис. злотих (близько 257 тис. грн).

Подбайте про автоматику та ізоляцію

Гарним доповненням термомодернізації вашого житла буде ізоляція «неочевидних» місць втрати тепла та встановлення автоматики, яка регулюватиме роботу системи опалення.

  • встановіть термоголовки на батареї;

Це чи не найпростіша автоматика, яка дозволяє «виключати» радіатори з системи, якщо у кімнатах, де вони стоять, ніхто не знаходиться (можна зробити прохолодніше), або якщо у ній і так тепло (якщо кімнату добре прогріває сонце). Ціна – від 150 грн/шт.

  • встановіть погодозалежну автоматику;

Власник котла встановлює комфортну для нього температуру в приміщенні, а автоматика регулює його роботу, виходячи від температури на вулиці. Можна програмувати різні температурні профілі (наприклад, вдень, коли ви на роботі, автоматика може робити температуру вдома на 5 градусів нижчою, а піднімати її під вечір, перед вашим поверненням, піднімати до комфортного рівня). Сучасні моделі мають додатки для смартфонів, завдяки чому збільшувати чи зменшувати температуру можна навіть тоді, коли вас немає вдома.

  • зробіть теплоізоляцію містків холоду;

Місток холоду – це місця в конструкції будинків, через які тепло втрачається особливо інтенсивно. Наприклад, це кути будинків; місця, де залізобетонні перекриття виходять з цегляних стін назовні; місця в мансардах будинків, де назовні виходять не ізольовані металеві балки. Містками холоду можуть стати навіть металеві елементи, за допомогою яких до стіни кріпляться декоративні чи лицювальні елементи (тому краще використовувати пластикові кріплення).

Містки холоду – своєрідні канали, через які втрачається тепло. Про тепловтрати у таких точках мало хто задумується, але в сумі вони можуть давати 30-40% тепловтрат будинку.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:
  • утепліть підлогу;

Підлога – ще одне не сильно очевидне місце, через яке приміщення втрачають тепло. Особливо це стосується квартир на перших поверхах та приватних будинків. Щоб уникнути втрат тепла, будівельники радять під час чергового ремонту в помешканні покласти під підлогою тонкий шар пінополістиролу або пінофолу.

Таким чином, утепливши ваш будинок та квартиру, а також встановивши енергоефективне обладнання, виз можете економити до 50% на платі за тепло. При цьому частину витрат можна буде здійснити за рахунок державних програм та грантів. Навіть у випадках, коли потрібно буде розраховувати на свої сили, перехід на сучасне обладнання буде виправданим, оскільки одразу дасть суттєву економію, які за кілька років «відіб’є» всі витрати.

Головне