Верховна Рада ухвалила податковий законопроєкт №8401, який, зокрема, передбачає скасування єдиного податку в 2% для ФОПів. Нові правила набудуть чинності з 1 серпня.
Так, МВФ наполягав на скасуванні податкових пільг з 1 липня, проте українські парламентарі доопрацьовували текст документа. Відповідний законопроект № 8401 ухвалили депутати Верховної Ради у другому читанні та загалом 30 червня.
Що зміниться для ФОП з 1 серпня
З 1 серпня 2023 р. скасовується 2%-й єдиний податок, а також поновлюються податкові перевірки тих підприємців, які займаються підакцизною продукцією, азартними іграми та надають фінансові послуги.
Платник 2% єдиного податку матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% ЄП і вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Без надання такої заяви, а також якщо в заяві платник не вкаже бажану систему, платник 2% ЄП буде автоматично переводитися на систему, на якій знаходився до обрання 2% ЄП.
Новоутворені суб'єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали 2% ЄП, автоматично вважатимуться платниками ЄП третьої групи зі ставкою 5%.
Платникам єдиного податку, які у 2023 році перейшли з 2% ЄП на загальну систему, надається право перейти повторно у 2023 році на спрощену систему на свій вибір шляхом подання заяви. У разі подання заяви до 01.09.2023 р. такий платник вважатиметься платником ЄП з 01.08.2023 р.
З 1 жовтня в Україні також повертається відповідальність за порушення у сфері застосування РРО. При цьому буде передбачено звільнення від фінансової відповідальності за порушення з РРО (крім як при торгівлі підакцизними товарами), якщо вони були скоєні на прифронтових територіях.
Законопроєктом також передбачено:
- "технічний борг" (що виник з 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року в електронному кабінеті) не враховувати при визначенні можливості платника продовжувати перебування на спрощеній системі;
- зберегти право добровільної сплати ЄН та ЄСВ для прифронтових територій (у тому числі територій можливих бойових дій);
- надати можливість ФОП-платникам ЄН без ПДВ зазначати у розрахункових документах найменування товарів (послуг) за спрощеною формою.
Раніше повідомлялося, що українцям вже з 1 липня доведеться сплатити податок на житло.