Названа справжня ціна газу, видобутого в Україні

Автор: Евгений Шведов

Нещодавно в українській енергетиці стався скандал: головний виконавчий директор Нафтогазу Отто Ватерландер перед звільненням сказав, що собівартість газу вітчизняного видобутку, який населення купує по 7 гривень за куб, усього 1 гривня. Така заява справила ефект бомби, що розірвалась, а у "Нафтогазі" тут же кинулись її спростовувати. Проблема у тому, що реальної собівартості у НАК так і не назвали, пообіцявши показати цифру у звітності за перше півріччя.

Названа справжня ціна газу, видобутого в Україні - today.ua

Today.ua розповідає, як розраховується вартість газу (з нею не все просто, як можна думати), та наводить думки експертів, які підрахували, скільки коштує український газ, та пояснили, чому його не продають за копійки, раз він український.

Як Ватерландер та "Нафтогаз" не поділили ціну газу

Скандальна заява вже колишнього головного виконавчого директора НАК “Нафтогаз України” Отто Ватерландера прозвучала незадовго перед його звільненням у інтерв’ю “Економічній правді”. Пояснюючи, чому компанія провалила плани зі збільшення видобутку газу, Ватерландер, зокрема сказав: “Є багато нерозуміння, чи видобуток газу продукує втрати. На мій погляд, "Нафтогаз" стабільно генерує готівку. Видобуток газу коштує нам близько 1 гривні за кубічний метр. Ми продаємо газ по 7 гривень за кубометр українським домогосподарствам і підприємствам ТКЕ”.

Цим він підігрів слухи, які давно в Україні підтримуються політиками та активістами, про те, що газ українського видобутку насправді не просто коштує менше, а в рази менше цін, за які його продають населенню.

Популярні зараз

В Україні запропонували запровадити жорсткі штрафи для школярів

Землі досягла сильна магнітна буря: як довго вона триватиме

В Україні офіційно з'явилася професія домробітник: Рада ухвалила закон

Мінус 50% від пенсії: стало відомо, кому обмежать виплати

У “Нафтогазі” відреагували миттєво і жорстко. “Не відповідають дійсності твердження пана Ватерландера щодо собівартості виробництва газу. Цифри, вказані паном Ватерландером, не містяться в жодному документі компанії, про який нам було б відомо”, – сказано у повідомленні на сайті НАК. Однак реальну ціну там не назвали.

Таким чином цей скандал закінчився з рахунком “слово на слово”: заяви прозвучали, але цифрами їх підтвердити ніхто не зміг. Але невдовзі з’явились підрахунки собівартості видобутку газу від експертів-енергетиків, яких ситуація зацікавила не менше, ніж звичайних споживачів.

Справжня ціна газу: підрахунки експертів

Більш-менш точно встановити, якою є собівартість газу, що видобувається в Україні, можна за допомогою аудиторського звіту компанії “Укргазвидобування” за 2020 рік, сказав в ході експертного обговорення колишній фінансовий директор “Нафтогазу” Ярослав Диковицький.

Ціна газу, який видобуває державна компанія, нагадує пірамідку, в основі якої лежать затрати на те, щоб просто отримати газ з-під землі, а вище додаються інші витрати – амортизація (на заміну зношеного обладнання), витратні матеріали та реагенти, інвестиції (на пошук нових родовищ газу та буріння свердловин), виплата відсотків за кредитами, відрахування дивідендів “Нафтогазу” та інше.

І якщо внизу пірамідки газ справді недорогий, то чим більше елементів додається, тим більшою стає ціна.

Згідно підрахунків Диковицького, загальні витрати на видобуток газу – 700 грн за тисячу кубів. Амортизаційні витрати – 940 грн. На інвестиції закладалось 890 грн.

Якщо калькулювати ціну, виходячи з інвестицій у буріння, які закладалися в “Програму 20/20” (передбачалось пробурити 500-800 тисяч метрів), то навіть при цьому ціна була б в межах 4,2-4,3 грн за куб. Тоді чому ціна більша? Бо вона включає прибуток “Укргазвидобування” та дивіденди, які забирає собі “Нафтогаз”, також покриваються витрати самого “Нафтогазу”.

“А адміністративні витрати “Нафтогазу”, витрати на збут та відсотки за кредитами “Нафтогазу” більші, ніж витрати “Укргазвидобування” за мінусом амортизації. Також бухгалтерська собівартість в аудиторському звіті включає рентну плату. Вона нараховується на ціну реалізації газу і включається аудиторами в собівартість. На мій погляд “Укргазвидобування” продає газ “Нафтогазу” за ціною, яку визначив “Нафтогаз”. Я допускаю, що це приблизно 5,8 грн без ПДВ. А на сьогодні рентну плату потрібно сплачувати не від цієї ціни, а від ціни імпортного газу, яка в рази вища”, – підрахував Диковицький.

Варто зазначити, що раніше керівництво “Нафтогазу” та Міненерго озвучувало, у скільки газовикам обходиться тисяча кубометрів українського газу. Так, голова правління НАК Андрій Коболєв (вже звільнений з цієї посади) говорив, що собівартість видобутку складає $150-180 за тисячу кубів (близько 4500 грн). Щоправда, тоді йшла мова про газ, який видобували у важкодоступних породах. Відповідно, дістати газ у простіших умовах коштує дешевше.

Юрій Вітренко взимку 2021 року, коли ще був в.о. міністра енергетики, говорив, що собівартість складає 2,60 грн за кубометр. А у 2019 році СЕО приватної компанії ETG.UA Володимир Шведкий середню вартість видобутку 1 тисячу м3 оцінював у 120-150 доларів (3150-3950 грн за тодішнім курсом).

Як бачимо, це далеко не 1 грн/куб, про які говорив Ватерландер, хоча і не 7-8 грн/куб, за які газ купує населення. На думку експертів-енергетиків, ціна газу з усіма затратами складає близько 6 грн за кубометр.

Різниця, ймовірно, виникає через те, що сам "Нафтогаз" зверху до 6 грн закладає певну суму на свою прибув і сплату податків. І тут не слід забувати, що “Нафтогаз” є найбільшим платником податків в Україні. У 2020 році НАК і компанії, що входять до її групи, сплатили до державного і місцевих бюджетів 141,5 млрд грн податків і зборів. Це становить 13% загальних доходів державного бюджету за минулий рік.

Відповідно, значна частка грошей, з яких виплачуються зарплати державних службовців, пенсії, субсидії, різноманітні соціальні виплати, надходять від “Нафтогазу” та з доходів, які він отримує від продажу газу. Тому, звісно, можна змусити "Нафтогаз" продавати газ навіть по 2 грн, але бюджет моментально отримає величезну діру, а сама компанія довго не протримається і взагалі може згорунти видобуток газу.

На цьому моменті експерт у газовій сфері Євген Палєнка зауважив, що видобуток газу має свою, досить специфічну бухгалтерію, яка в чомусь подібна до підрахунку витрат при виробництві ліків. Якийсь препарат може бути дуже дешевим у виробництві та продажі, але його дослідження може обійтися в мільйони доларів.

“Існує поняття “повна вартість підйому одиниці вуглеводнів”. Воно включає як витрати, які враховуються під час видобутку, так і ті, яких напряму в бухгалтерській обліку по собівартості немає. До першої групи належать витрати на підйом газу, заробітна плата, амортизація обладнання, інвестиції, рентні платежі. А непрямі – це витрати, наприклад, на купівлю земельних ділянок чи розвідку родовищ”, – сказав Палєнка під час обговорення ціни газу в колі експертів.

Він додав, що видобуток газу нагадує казино: ніхто не може гарантувати, що свердловини, на буріння яких витрачаються мільйони доларів, дадуть газ. Вважається нормальним, що дві з трьох свердловин виявляються “сухими”. Але такі витрати газовидобувники змушені нести, а отже їх вони враховують у вартості продукції.

Що не так із ціною на газ: три висновки

На думку енергетичного експерта Геннадія Рябцева, якими б не були оцінки собівартості газу, зроблені “зі сторони”, всі вони дуже приблизні.

До того ж, зауважив він, все залежить від того, що саме включати в термін “собівартість”. Тому що, якщо в Україні існує не так багато термінів, що стосуються економічної науки і дохідності бізнесу, то в англійській термінології таких термінів понад 300. І іноді дуже важко зрозуміти, що мають на увазі під собівартістю аудитори чи представники видобувної галузі.

З огляду на це Рябцев зробив три висновки:

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:
  • Ніхто в Україні, крім декількох осіб в керівництві держави та “Нафтогазу”, не має повної інформації, скільки коштує газ українського видобутку.
  • Ця інформація свідомо не поширюється серед громадян і в ЗМІ, бо це, скоріше за все, призведе до негативної реакції з боку громадськості.
  • В Україні ціна газу на внутрішньому ринку прив’язана не до собівартості, не до вартості видобутку українськими компаніями, не до заповненості сховищ, не до рівня попиту, не до спроможності споживачів платити за газ, а до зовнішніх спекулятивних котирувань, які жодним чином не відображають співвідношення попиту на газ і його пропозиції в Україні. І це набагато більша проблема, ніж відсутність інформації про собівартість видобутку.

Коли ми дізнаємося справжню собівартість

У Нафтогазі, відповідаючи на слова Отто Ватерландера, пообіцяли сказати, яка ж собівартість газу, який видобувається в Україні. Але офіційну інформацію опублікують пізніше.

“Актуальну собівартість буде показано у фінансовій звітності за перше півріччя, яку компанія завершує готувати, і яку мають перевірити аудитори, а планову собівартість буде вказано у фінансовому плані, який має затвердити Уряд України”, – пояснили в НАК.