Високопоставленим українським чиновникам дозволили безконтрольно витрачати у 6 разів більше грошей зі своїх рахунків, ніж простим українцям. Національний банк України пом'якшив норми фінансового моніторингу для політиків і державних чиновників, що обіймають високі посади.
Про це повідомила прес-служба НБУ.
Йдеться про так званих Politically Exposed Person (РЕРs) – політично значущих осіб. У нашій країні до них належать люди, які обіймають високі посади в державі (президент, прем'єр-міністр, міністри та заступники міністрів, співробітники Офісу президента), а також народні депутати, політичні лідери, високопосадовці в правоохоронній системі (судді, прокурори, співробітники МВС), високопоставлені силовики з Міноборони, керівництво НБУ та ще деякі інші громадяни, які обіймають високі посади в системі державного управління.
Так от, НБУ пом'якшив норми ризик-орієнтованого підходу банків до таких клієнтів. Іншими словами, їм дозволили безконтрольно отримувати на свої банківські рахунки і витрачати з них набагато більше грошей, ніж простим українцям.
"Банки повинні відійти від формального підходу до встановлення рівня ризику РЕРs. У кожному окремому випадку присвоєння банком будь-якого рівня ризику PEPs має бути належним чином обґрунтовано", - йдеться у повідомленні прес-служби НБУ.
Якщо відійти від хитромудрих визначень Нацбанку і викласти все це більш доступною мовою, то вийде таке. Норми фінансового моніторингу, які встановлені законом та застосовуються до банківських вкладів українців, для людей такого штибу є неприйнятними.
РЕРs маніпулюють значно більшими сумами на своїх рахунках. І якщо застосовувати до них формальний підхід та існуючі законодавчі норми, то банки можуть паралізувати грошовий обіг на їхніх рахунках. Банки постійно блокуватимуть їм рахунки, вимагаючи звіту про походження грошей та їхні витрати. Тому норми фінмоніторингу для таких людей були Нацбанком пом'якшені.
Зокрема, за всіма банківськими рахунками PEPs підвищено ліміти на обсяги фінансових операцій, які не підлягатимуть банківському контролю.
Замість 200 тисяч за квартал вони тепер зможуть безконтрольно отримувати на свої рахунки та витрачати з них по 400 тисяч гривень на місяць або 1,2 млн гривень за квартал. Їм не доведеться звітувати про походження цих грошей. До такого обсягу операцій на їхніх рахунках не застосовуватимуться методи фінансового моніторингу.
Тобто PEPs-ам дозволили безконтрольно отримувати на свої рахунки та витрачати з них у 6 разів більше грошей, ніж простим українцям.
А тим часом, простим українцям стали блокувати банківські рахунки навіть через найменші невиплачені борги, включаючи комунальні борги населення. Заблокувати рахунок можуть навіть через кілька сотень гривень боргу, якщо за цим боргом є рішення суду.