Депутати дозволили собі не декларувати грошові та речові подарунки, отримані під час дії воєнного стану. Однак ці подарунки мають бути передані ними для підтримки ЗСУ або для гуманітарної допомоги громадянам, які постраждали внаслідок війни. Проте механізм передачі таких подарунків законом не визначений.
Відповідні послаблення щодо декларування подарунків містить у собі законопроект "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану", за який віддали голоси 240 нардепів.
Цей закон, зокрема, дозволяє можновладцям (як депутатам Верховної Ради, так і представникам органів місцевого самоврядування) не обмежувати і не декларувати отримані грошові та речові подарунки під час дії воєнного стану.
Водночас закон визначає, що всі ці отримані подарунки мають бути передані можновладцями для потреб ЗСУ або для гуманітарної допомоги громадянам, які потерпіли від збройної агресії РФ.
Такі поправки до закону містять у собі корупційні ризики, вважають спеціалісти
Водночас, Головне юридичне управління Верховної Ради опублікували низку зауважень до таких законодавчих поправок.
По-перше, законом не визначено, яким чином депутати та інші представники влади мають передавати отримані подарунки на користь держави. Крім того, не визначено, якими документами вони мають підтвердити, що передали ці подарунки для ЗСУ або потерпілих громадян.
"За такого законодавчого підходу вимога щодо відповідності подарунків загальновизнаним уявленням про гостинність та обмеження щодо вартості подарунків не поширюватиметься на цілу низку об’єктів декларування (грошові кошти, різні види товарів, наданих послуг або виконаних робіт на безоплатній основі або за ціною, нижчою за мінімальну ринкову ціну), що, на нашу думку, закладає можливість корупційних ризиків”, – йдеться у висновках Головного юридичного управління.
Крім того, Головне юридичне управління Верховної Ради зауважує, що між першим і другим читанням цього законопроекту депутати доповнили його новими положеннями, що повністю змінили концепцію законопроекту. Зокрема, щодо відкриття можновладцями закордонних валютних рахунків, а також щодо декларування подарунків.
Нагадаємо, українці, що опинились у Німеччині, мають подати декларацію щодо свого майнового і фінансового стану, аби отримати тамтешню допомогу.