Нафтогаз оголосив дефолт. Компанія не змогла розрахуватися зі своїми інвесторами за єврооблігаціями. Тепер через дефолт Нафтогазу ніхто не дасть кредиту на закупівлю газу, про який компанія вже мала домовленість. Отже, вона не зможе закупити на європейському ринку 6 мільярдів кубометрів газу, яких Україні бракує для проходження опалювального сезону.
Нафтогаз стверджує, що до дефолту призвели дії уряду.
Кабмін, порушивши корпоративні норми управління Національною компанією, видав розпорядження, яким заборонив керівництву Нафтогазу самостійно вчиняти будь-які дії з єврооблігаціями компанії. Тобто, розрахунки за цими цінними паперами Нафтогаз міг проводити лише з погодження Кабміну.
Отож, коли підійшов строк для розрахунків, Нафтогаз завчасно звернувся до Кабміну, аби той дозволив провести розрахунки з інвесторами.
"У своєму офіційному листі до уряду національна компанія вказала на наявність на її рахунках коштів, достатніх для виплат за єврооблігаціями, а також описала ризики й негативні наслідки для Нафтогазу та країни у випадку "жорсткого дефолту" за єврооблігаціями компанії", - пишуть у повідомленні Нафтогазу.
Однак, незважаючи на таке звернення, уряд не дозволив Нафтогазу провести виплати за облігаціями 2022 року та виплатити відсотки за облігаціями 2024 року. Фактично це означає дефолт за єврооблігаціями Нафтогазу, який став логічним наслідком дій уряду.
"Оскільки невиконання зобов’язань за єврооблігаціями практично позбавило Нафтогаз доступу до міжнародного ринку капіталу, КМУ своєю забороною на їх виплату фактично взяв на себе повну відповідальність за залучення коштів, необхідних для імпорту природного газу для проходження опалювального сезону 2022/2023", - резюмують у повідомленні від Нафтогазу.
Отже тепер загроза зриву опалювального сезону стала для України більш ніж реальна. У Нафтогазу нараз немає власних коштів, аби закупити потрібну кількість блакитного палива. Адже за такий обсяг газу (6 млрд кубометрів) треба буде заплатити щонайменше 8 мільярдів доларів. Втім, зважаючи, що останніми днями ціни на газ знову зметнулися вгору, то такі закупи тепер можуть вартувати і 10-12 мільярдів.
Та очевидно уряд мав якийсь план, перш ніж завідомо зважитись на такий крок. Як розвиватимуться події, буде видно вже найближчим часом. Тим часом, українцям не зайве буде запастись електрообігрівачами та максимально подбати про теплоізоляцію своїх осель.
До речі, менеджери сайту Rozetka вже відзначають небувалий сплеск продаж електронагрівальних приладів. Цьогорічного липня їх уже продали вдесятеро більше, ніж торік у цьому є місяці... Rozetka, не дякуйте.