У цьогорічному аграрному сезоні овочі і фрукти будуть у великому дефіциті. Ринкова пропозиція на них буде вкрай обмежена. Через це ціни на плоди, що в інші роки були доступні всім, цьогоріч будуть до снаги лише заможним людям.
Про це розповів віце-президент Київської школи економіки Олег Нів'євський.
Упродовж двох місяців війни українські агровиробники вже втратили силу-силенну основних фондів. Сумарна вартість втрат становить близько 7 мільярдів доларів. Крім того, через проблеми з реалізацією сільгосппродукції (насамперед зерна), вони недоотримали близько 25 мільярдів виручки – теж у доларах. Але, якщо найближчим часом воєнні дії будуть продовжуватись, ситуація погіршиться ще. Адже на сьогодні зерновий експорт вкрай обмежений. А він завжди був для України одним із основних джерел валютних надходжень.
"Якщо порівняти, то за місяць Україна може експортувати всього 600 тис. т продукції, в рік це 7 млн. А в нас тільки пшениці мало бути більше 20 млн т на експорт, я вже не говорю про 30 млн т кукурудзи. Тобто теперішніх обсягів недостатньо", - каже експерт.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Якщо до осені не вдасться налагодити нормальний експорт зерна, то зернові культури будуть в Україні у надлишку, і ціна на них впаде настільки, що агровиробники можуть опинитись за гранню рентабельності, а відтак муситимуть згортати своє виробництво. Відтак дуже багато втратить і бюджет України.
Водночас, на інші сільгоспкультури буде великий дефіцит
Зокрема, у величезному дефіциті будуть овочеві, садові і баштанні культури, які зазвичай дозрівали на Херсонщині та в інших південних регіонах. Адже під окупантами поля залишились необробленими та незасіяними. Таким чином, з українських прилавків можуть зовсім зникнути кавуни, дині, томати, а також черешні, абрикоси і персики, виноград.
Та навіть якщо окільними шляхами з-за кордону і зможуть доставити ці плоди, то вони будуть в буквальному сенсі забороненими через їхню вартість.
Відповідно, ціни на решту овочів і фруктів, які зростають на неокупованій території, будуть значно вищими, ніж у попередні роки. На їхній вартості позначиться і дефіцит плодово-овочевих культур, і ускладнена логістика, і висока ціна енергоресурсів.
Отже, в будь-якому випадку на українців чекає вкрай важкий аграрний рік, в якому для багатьох питання виживання не буде гіпотетичним, а цілком реальним. І чим швидше скінчиться ця війна, чим швидше Україна почне загоювати рани, тим легше буде нам усім пережити майбутню зиму.
Нагадаємо, в Україні вже найцближчим часом прогнозують 20-процентне зростання цін на продукти.