Ряд європейських країн, серед яких Чехія та Словаччина, продовжують програми допомоги українським біженцям у 2023 році. Війна триває, і українці, як і раніше, виїжджають за кордон, отримуючи там статус тимчасового притулку. Які умови прийому діють у прилеглих країнах на сьогоднішній день, розглянемо докладніше.
Чехія
Програму допомоги біженцям з України продовжено у цій країні до березня 2024 року.
Українці, які приїхали до Чехії, можуть отримати тут безкоштовне тимчасове місце проживання, де вони можуть перебувати до 30 діб. При розміщенні у готелях термін перебування складає до 150 діб. Через цей період біженці повинні переселитися в орендоване житло, за яке оплачувати самостійно.
Щодо допомоги від держави, то гуманітарна допомога для українців з початку війни становить 5000 крон. У 2023 році цю суму обіцяли переглянути. Гроші виплачуються за перший місяць перебування у Чехії, протягом якого українці отримали візу захисту. За потреби таку допомогу можна отримувати ще 5 місяців.
Для літніх людей і людей з інвалідністю державна підтримка має бути в 1,5 разу вищою за мінімум. Таким чином, люди віком від 65 років та дорослі з обмеженими можливостями мають отримувати 7290 крон, а діти з інвалідністю – 5235 крон.
Словаччина
Статус тимчасового захисту, отриманий у Словаччині, поки що діє для українців до 4 березня 2023 року з автоматичним продовженням на 6 місяців, але не довше, ніж на 1 рік.
Українські біженці у Словаччині можуть отримувати допомогу від ООН після того, як оформлять статус тимчасового захисту.
Також словацький Червоний Хрест надає грошову допомогу найбільш уразливим категоріям громадян:
- людям похилого віку (60 років і старше);
- неповним сім'ям з дітьми віком до 17 років або людьми від 60 років;
- самотнім жінкам, які прибули без супроводу;
- вагітним жінкам;
- сім'ям з етнічних меншин (роми тощо).
Одна сім'я може отримати максимум 380 євро на місяць: 80 євро для дорослого; 160 євро – для дітей віком до 3 років; 60 євро – для дітей віком від 3 до 18 років.
Раніше повідомлялося, що з 1 березня 2023 року українські біженці у Польщі мають оплачувати половину вартості свого проживання з власної кишені.