Україні реально загрожує дефіцит продовольства. Це може статися через підвищення цін на газ та інші енергоносії. Через зростання вартості газу виробництво харчових продуктів стає нерентабельним. Через це підприємства вимушені різко скорочувати обсяги виробництва, а подекуди й повністю його згортати.
Про це йшлося у ході прес-конференції, яку скликали представники харчової галузі, аби розповісти про реальний стан справ у виробництві продовольства.
Молочна галузь
За словами голови Об'єднання "Спілка молочних підприємств України" Вадима Чагаровського, молочну галузь лихоманить від кризи вже півроку. По суті весь цей період молокопереробні підприємства працювали собі на збиток, сподіваючись, що ситуація зміниться на краще. Однак поліпшення не видно. Навпаки, ціна на газ із кожним днем зростає. Тому вся молочна галузь може зупинитися в будь-яку мить.
"Ціна на газ за рік зросла для нас майже в 10 разів (з 5.5 грн/м.куб до 50 грн/м. куб). Електроенергія - у 2.5 рази. Ціни на таропакувальні матеріали – на 42%. Ціни на молоко-сировину - на 25% (і це при тому, що ціни майже на третину вищі, ніж у сусідній Польщі, яка завалює нас своєю молочкою). А ось ціни на готову продукцію ми змогли підняти в середньому всього на 7%. В таких умовах подальша робота даватиме нам десятки мільйонів збитків щомісяця", - переконує цифрами Вадим Чагаровський.
Зупинка молочної галузі вдарить не лише по підприємствах, які займаються молокопереробкою, а й по фермерах, що постачають молоко для переробки. В кінцевому рахунку постраждають і всі споживачі.
Птахівництво
Про суттєве скорочення або й повну зупинку птахівничих комплексів заявив директор Спілки птахівників України Сергій Карпенко. Він каже, що в першу чергу згорнуть свій бізнес невеликі птахівничі підприємства. Вони не зможуть зберегти хоч якусь рентабельність, адже в них немає високих обсягів виробництва. І їм доведеться піти з цього ринку, можливо – назовсім.
Хлібопекарське виробництво
Екс-спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков повідомив 18 грудня щодо листа президенту України Володимиру Зеленському і прем'єру Денису Шмигалю , який направив топ-менеджерам України "Укрхлібпром".
Пекарі попрохали знизити їм ціну на газ – встановити щось на кшталт соціальної вартості палива, за якою вони могли би випікати свою продукцію. Якщо їм дадуть дешевший газ, то вони зможуть не підвищувати вартість свого продукту. Проте досі це питання не вирішено: уряд підготував відповідну постанову, але так і не запровадив її – тримає паузу. А дефіцит хліба - це вже не просто дефіцит продовольства, це - шлях для соціального віибуху.
Тим часом, президент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко вже заявив щодо підвищення ціни на хліб на 30% - іншого виходу виробники не бачать.
Кондитерська галузь
Про зупинку підприємств кондитерської галузі попередив ще 24 грудня президент асоціації "Укркондпром" Олександр Балдинюк. Вже на сьогодні деякі компанії зупинили виробництво, каже галузевий очільник. Через надвисокі ціни на енергоносії кондитерська галузь вже півроку має збитковий експорт, каже Балдинюк.
"Ми вже не можемо підіймати вище ціни на експорт, тому що ми програємо конкуренцію компаніям тих країн, які мають дешевший газ", - повідомив президент асоціації.
Відтак, маючи достатньо своїх потужностей для виготовлення якісних кондитерських виробів, Україна вимушені імпортувати цукерки, бо вони дешевші за наші. Цьогоріч імпорт солодощів порівняно з минулим роком виріс на 25-30%. Водночас, наші підприємства простоюють. Люди втрачають роботу і заробітки, а держава – податкові надходження.
Нагадаємо, не менше, ніж високі ціни на газ, виробничників штовхають у прірву й ціни на електроенергію. Стало відомо, якими будуть ціни на електроенергію в першій половині 2022 року.