Український бізнес очікує у найближчі 12 місяців подальшого прискорення інфляції та подальшого обвалу гривні. Крім того, понад третину підприємців готуються до скорочення працівників на своїх підприємствах. Водночас, у ділових колах очікують уповільнення темпів падіння виробництва та розраховують, що їм вдасться зберегти своє фінансово-економічне становище.
Такі результати містить свіже опитування ділових очікувань бізнесу, яке щоквартально проводить НБУ.
На жаль, у третьому кварталі бізнес погіршив свої очікування щодо інфляції. Із 21,7%, які підприємці давали у другому кварталі, тепер вони прогнозують на найближчі 12 місяців інфляцію 25,2%. Різко погіршився також прогноз і щодо міцності національної валюти. Якщо в другому кварталі прогнозували курс долара на рівні 36,06 гривні, то тепер підприємці прогнозують різкий обвал гривні та курс долара по 41,93.
Крім того, підприємці не розраховують, що в найближчі 12 місяців їм вдасться збільшити обсяги виробництва, чи, бодай, зупинити їх падіння. Водночас вони прогнозують, що темпи падіння обсягів виробництва уповільняться. Якщо в другому кварталі вони давали прогнозоване скорочення обсягів виробництва на 48,7%, то в третьому дали м'якший прогноз: виробництво, на їхню думку, скоротиться на 37,9%. За таких умов прогнозують і скорочення обсягів реалізації продукції. Щоправда й тут очікування стали трохи оптимістичнішими: 31,7% у третьому кварталі проти 43% у другому.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Цілком природно, що за умов скорочення обсягів виробництва та реалізації продукції, підприємцям не потрібно буде стільки персоналу, як зараз. Тому третина роботодавців, на жаль, планують скорочення працівників. При цьому більшість (59,7%) усе ж планують зберегти штатний персонал.
Щодо зарплат, то половина підприємців налаштовані зберегти їх на поточному рівні, а понад 41% навіть планують їх збільшити. Водночас майже 8% роботодавців не виключають, що доведеться скоротити зарплати працівникам.
Якщо брати загалом, то за результатами опитування у третьому кварталі індекс ділових очікувань (ІДО) підприємств зріс порівняно з другим кварталом: 79,5% проти 72,6%. А це означає, що бізнесу трохи розвидніло, і він пом'якшив негативні настрої щодо своїх перспектив.
Проте говорити, що бізнес налаштований оптимістично, було би перебільшенням. Тільки якщо ІДО перевищує 100, це означає перевагу позитивних економічних настроїв. Якщо ж він менше сотні, то це означає, що в бізнес-середовищі переважають негативні очікування. Отже, хоча б до нейтральних очікувань, Україні ще треба здолати довгий шлях у 20 пунктів.