Атомна енергетика надовго закріпиться в Україні в ролі домінантної. Найближчими роками в нашій країні побудують 20 нових атомних енергоблоків. Нові енергоблоки будуть створені на основі малих модульних реакторів за американським проектом.
Відповідна угода між НАЕК Енергоатом та компанією Holtec International із США вже підписана. Залишається тільки втілити її в життя. Про це повідомила прес-служба Енергоатома.
Чому Україні потрібна атомна енергетика
Атомна енергетика в Україні пройшла непростий шлях. Після Чорнобильської катастрофи, що сталася в квітні 1986, в Україні різко зросла чисельність противників атомних електростанцій. Зрештою до кінця 80-х років минулого століття протестний рух досяг критичної маси, і на будівництво нових атомних енергоблоків в Україні було накладено мораторій. Щоправда, згодом той мораторій скасували, але роки заборон добряче відкинули українську атомну енергетику назад. Не кажучи вже про велетенські народні гроші, які канули в прірву разом із недобудованими атомними енергоблоками.
Нині Європа упевнено рухається шляхом декарбонізації енергетики. В країнах ЄС одна за одною закриваються вугільні електростанції. Однак перехід лише на сонячно-вітрові електростанції повністю не наситить енергетичні потреби європейського континенту. Отже, як альтернатива відновлювальній енергетиці може бути атомна, яка також вважається чистою, якщо не трапляється щось на кшталт того, що трапилось у Чорнобилі.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Але відтоді людство зробило значний крок до підвищення безпеки атомних електростанції. МАГАТЕ не дрімає, постійно перевіряючи об'єкти ядерної енергетики на предмет безумовного дотримання правил безпечної експлуатації.
Отже, нові невеликі атомні енергоблоки стануть для України непоганим вирішенням проблеми декарбонізації.
Наразі українцям вистачає тієї енергії, що є, навіть за умови, що зараз вибула з експлуатації Запорізька АЕС. Але тут слід зауважити, що в нас через війну майже зникла енергоємна промисловість. Основним споживачем електроенергії став побутовий сектор. Однак після війни Україна сподівається на швидке відродження економіки, і в першу чергу виробничого сектору, який потребуватиме немало електроенергії. Отже, потреба в додатковій генерації неминуче виникне. До того ж, маючи лишки електроенергії, Україна могла би їх продавати та заробляти валюту для держави.
За мирний атом заплатить кожний дім
Тут навіть не треба трьох спроб, щоб здогадатися, хто буде основним інвестором цього масштабного будівництва. Звісно ж, українські споживачі.
Навіть якщо в будівництво вкладуться інвестори, Україні все одно згодом доведеться повертати їм вкладені кошти. А отже, тарифи зростатимуть неминуче.
Нагадаємо, зараз в уряді розглядають два варіанта підвищення тарифа на електроенергію для населення. Який із них оберуть, наразі широкому загалу невідомо.